Zinedine Zidane: Dva góly, které změní život

Poměrně nevděčný úkol na sebe vzali autoři Patrick Fort a Jean Philippe, když se rozhodli zpracovat biografii Zinedina Zidana. Fenomenálního hráče, zároveň ovšem velmi uzavřeného do sebe. Jak se jim to v knize Dva životy povedlo?

Pro titulek recenze jsem si vypůjčil název jedné z kapitol, která mně osobně „Zizoua“ charakterizuje nejlépe. Dva góly, které vstřelil ve finále světového šampionátu v roce 1998, změnily život nejen jemu, ale vlastně tak trochu i mně. Fotbal mně právě díky turnaji ve Francii začal hodně pohlcovat. Vymanit se z jeho spárů už se asi nepodaří…

Ne všichni pamětníci na francouzský mundial vzpomínají jako na úchvatný, nicméně pro mě úchvatný byl. Bylo to první mistrovství světa, které jsem naplno sledoval, prožíval, věnoval sympatie různým týmům.

Zidane patřil spolu s Nizozemcem Dennisem Bergkampem a dalším Francouzem Fabienem Barthezem k trojici hráčů, kteří mně z turnaje utkvěli v paměti nejvíc a jejichž další kariéru jsem se zájmem sledoval. Paradoxní je, že Zidane jako jediný ze zmíněné trojice nepůsobil nikdy v Premier League, kterou jsem se v nadcházejících měsících po šampionátu nechal strhnout. Ale uznejme, on by se tam vážně nehodil.

I proto mám tohoto jedinečného playmakera spojeného především s reprezentačním fotbalem. A zdá se, že podobně to vnímají i autoři Zidanovy biografie, kde dávají velký prostor právě velkým turnajům, na kterých si někdejší francouzský kapitán zahrál. Předvedl na nich v podstatě to, co v celé kariéře – genialitu, ale zároveň sklon k oplácení. Je to možná překvapivé, ale v knize se dočtete o třinácti (!) červených kartách pro bývalou oporu Juventusu Turín či Realu Madrid.

V biografii mě trochu zamrzelo, že se více nevěnuje pozdější trenérské kariéře – jeho přerod v kouče Bílého baletu a vítěze Ligy mistrů je v závěru knihy zmíněn v jediné kapitole, a to poněkud šmahem. Čekal bych více informací o jeho trenérské filozofii, principech hry atd.

Jak jsem zmínil již na začátku, tvorba biografie je v Zidanově případě trochu prubířský kámen, jelikož Francouz se celou kariéru médiím spíše vyhýbal a střežil si své soukromí. Přesto bych v takové situaci uvítal víc vzpomínek a názorů třeba z jeho okolí – od spoluhráčů, trenérů či blízkých přátel. Až na pár překlepů se ale kniha čte příjemně. A věřte mi, donutí vás pustit si sestřihy z MS 1998. A víte co, tady jsou, ať je nemusíte hledat…

https://www.youtube.com/watch?v=XR7Stuagt6w


Zinedine Zidane: Dva životy

Autoři: Patrick Fort, Jean Philippe

Počet stran: 340

Rok vydání: 2018

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]