Alex Ferguson podruhé: jak to bylo s Fergie timem?

Vměstnat celou kariéru legendárního hráče i trenéra Alexe Fergusona do jedné knihy by byl docela oříšek. A popravdě možná i škoda. I proto vydal „Fergie“ hned dvě autobiografie, tu druhou hned po svém odchodu z Manchesteru United v roce 2013.

Poprvé se o své báječné fotbalové cestě Ferguson rozpovídal už v roce 2000, kdy vyšla jeho úvodní autobiografická kniha Managing My Life, jejíž recenzi si můžete přečíst zde. Druhá, která je volným pokračováním, uzavírá jeho trenérskou kariéru.

Zatímco Managing My Life je koncipována podle klasického chronologického scénáře událostí, v druhé knize se Ferguson v jednotlivých kapitolách zaměřuje spíše na konkrétní témata, své hráče či soupeřící trenéry.

V samostatných oddílech si tak můžete přečíst o jeho vztazích s tehdejšími hlavními rivaly Josém Mourinhem, Arsenem Wengerem nebo o zrození „hlučného souseda“ Manchesteru City. Věnuje se i přístupu k médiím či psychologii ve vztahu k hráčům. O událostech do roku 2000 se dočtete jen velmi zevrubně.

Pokud patříte mezi fanoušky hráčské generace kolem Cristiana Ronalda a Wayna Rooneyho, sáhněte po této knize. Je-li vám naopak bližší starší generace s hráči jako Peter Schmeichel či Eric Cantona, víc se budete bavit u knihy Managing My Life.

Ačkoliv i druhý díl není v podání Fergusona žádná nuda a stále přináší nové informace ze zákulisí, je přece jen trochu pestřejší a čtivější první z knih. Pokud přečtete obě, možná mi dáte za pravdu, že zatímco v druhé je skotský kouč již trochu klidnější a uplatňuje větší nadhled, v první je z něj víc cítit jeho pověstný zápal pro hru. Managing My Life zkrátka trochu víc jiskří.

Všichni ale určitě chceme vědět, jak to bylo s pověstným „Fergie timem“. A to je dobrý důvod, proč si přečíst i druhý díl.

Alex Ferguson: My Autobiography

Autor: Alex Ferguson

Počet stran: 404

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]