Pavel Nedvěd: obyčejný příběh neobyčejného hráče

V pořadí druhý český držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy toho během své kariéry nikdy mnoho nenamluvil. Proto nepřekvapí, že legenda Juventusu Turín Pavel Nedvěd shrnul svoji oslnivou kariéru do útlé knihy s ještě příznačnějším názvem – Můj obyčejný život.

Bývalý kapitán české reprezentace a stříbrný medailista z Mistrovství Evropy v roce 1996 na sebe ve své autobiografii bere skutečně podobu „obyčejného člověka“, nijak okázale neprezentuje své velké individuální či klubové úspěchy.

Nedvědova kariéra a její zlomové momenty jsou mezi českými fanoušky dobře známé, v knize se vrací ke většině z nich. Že nejde příliš do hloubky, je pro knihu trochu na škodu. Skouposti svěžích a neprobádaných oblastí příliš nepomáhá ani fakt, že Nedvědova autobiografie byla původně určená pro italský trh – v Česku vyšel pouze překlad italského originálu.

De facto úplně chybí vzpomínka na bronzové Euro 2004 – omluvit to snad lze jedině tím, že to pro Nedvěda i další české hráče je stále příliš bolavá vzpomínka.

Z knihy naopak téměř na každé stránce sálají hodnoty, které jsou pro bývalou oporu Juventusu Turín či Lazia Řím v životě důležité – zejména rodina, zázemí, klidné prostředí, dobré vztahy uvnitř klubu. Opírá se otevřeně také do lidí, kteří jej během celé kariéry podezírali z dopingu, za což mohl jeho bezedný fyzický fond.

Jedná se o rychlé čtení, knihou se v pohodě prokoušete při cestě vlakem z Brna do Prahy a zpět. Přestože objevnými informacemi nepřekypuje, jedná se o zdařilou sebereflexi. Dozvíte se z ní hlavně to, jak Nedvěd vnímá sám sebe.

Prostě obyčejně.

Můj obyčejný život

Autor: Pavel Nedvěd

Počet stran: 168

Rok vydání: 2010

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]