Eusébio: o cestě z mozambického plácku až do Wembley

Někteří tvrdili, že je lepší než Pelé. Portugalská legenda Eusébio však takové srovnání vždy odmítal. Chtěl být sám sebou. I proto nazval svoji autobiografii výstižným názvem Jmenuji se Eusébio.

V roce 1967 vyšla ve slovenském překladu s názvem Volám sa Eusébio. Na sto stránkách líčí „Černá perla“ svoji cestu z dětských plácků v rodném Mozambiku až na světový šampionát v roce 1966 v Anglii, kde střelecky exceloval a s devíti trefami se stal králem kanonýrů celého turnaje. Je trochu škoda, že už zde autobiografie končí.

Vedle bojů na ostrovním šampionátu se také věnuje tehdejším populárním exhibičním zápasům, kam dostal pozvánu do světových výběrů FIFA či UEFA. Zahrál si v nich mimo jiné také s československými fotbalisty Svatoplukem Pluskalem, Jánem Popluhárem či Josefem Masopustem.

„Jedno děvče nastavilo svoji tvář Fernandovi Mendesovi, aby ji políbil. Byla však tak škaredá, že Mendes zůstal docela bezradný. Tvářil se, že nechápe, o co jde, a odkráčel.“

Z vyprávění dlouholeté opory Benfiky Lisabon je znát trochu jiná „neevropská“ mentalita, často vzpomíná na svůj domov, líčí, jak v sobě objevil nejen vášeň pro fotbal, ale také pro opačné pohlaví. Ta byla koneckonců oboustranná, nabídek ke sňatku od neznámých žen ze sebe musel setřásat víc než obránců na hřišti.

Fotbalu je v knize ale přece jen víc, držitel Zlatého míče z roku 1965 vyjadřuje svoji neustálou touhu dávat góly, vítězit a být nejlepší, která s přibývajícími stránkami nikterak neutichá. Eusébio je pořád klukem z plácku, rozdávající radost ostatním, ale i sám sobě.

Volám sa Eusébio

Autor: Eusébio da Silva Ferreira (slovenský překlad Josef Volařík, Imrich Hornáček)

Počet stran: 100

Rok vydání: 1967

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]