Welcome to Hell: příběhy tureckých zákoutí

Že turecký fotbal nejsou jen nepokoje v hledišti, korupce a politikaření, se pokusil ve své investigativní knize Welcome to Hell vysvětlit britský autor John McManus. A podařilo se mu to opravdu velmi dobře.

McManus se v Turecku ocitl v podstatě náhodou. Jako učitel si totiž požádal o možnost stáže v zahraničí, ale netušil, že jej vyberou právě do Turecka. V zemi nakonec strávil několik let a jako fotbalový fanoušek se rozhodl přiblížit prostředí tureckého fotbalu svým krajanům ve Velké Británii.

Nutno hned na úvod říct, že s knihou si opravdu vyhrál. Procestoval mnoho míst v Turecku, mluvil s velkým počtem respondentů, kteří v knize promlouvají na rozličná témata. Jeho vyprávění tak rozhodně nepůsobí dojmem psaní „od stolu“, ale skutečně autenticky. Mezi zpovídanými fanoušci, trenéři, historici, příbuzní hráčů, ale třeba i migranti.

Výtečně působí zejména výběr témat. Kniha není zaměřená pouze na věhlasné trio klubů Galatasaray, Fenerbahce a Besiktas, prostor dostávají i kluby z ostatních měst, které jsou něčím specifické, ať už z historického či společenského hlediska. Dojde i na ženský fotbal.

Otevírá i témata, do kterých běžný fanoušek nemá moc šancí nahlédnout – například problematiku uprchlíků ze Sýrie, kteří v Turecku založili svobodnou reprezentaci své země. Další excelentní čtení představuje vhled do fanouškovských skupin, jejichž jádro tvoří Kurdové.

Je zřejmé, že fotbal v Turecku opravdu téměř nelze oddělit do politiky, protože ta se prolíná celou knihou. I ti nejslavnější reprezentanti se mnohdy ocitli v nelibosti režimu, o čemž svědčí příběh Leftera Küçükandonyadise, legendy Fenerbahce řeckého původu.

Výhodou je, že obraz tureckého fotbalu podává autor z ciziny, takže vysvětluje i sebemenší kulturní rozdíly, které by například autor z Turecka nepovažoval za podstatné. Díky tomu se tak například můžete v krátkém přehledu zlepšit i ve výslovnosti turečtiny.

Kdo touží po četbě o velkých tureckých klubech a reprezentaci, bude nejspíš zklamán. Této knize se totiž nejvíc vyplatilo, že jde mimo hlavní proud.

Welcome to Hell: In search of the real Turkish Football

Autor: John McManus

Počet stran: 386

Rok vydání: 2018

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]