Brian Clough: nejlepší trenér, kterého Anglie kdy neměla

Dvojnásobný mistr Anglie, dvojnásobný vítěz Poháru mistrů evropských zemí, ale také samolibý náfuka s názory, které se autoritám nezamlouvají. Brian Clough, jedinečná osobnost v historii anglického fotbalu, vypráví svůj příběh v knize s prostým názvem The Autobiography.

Brian Clough patří mezi úzkou skupinu lidí, kteří se proslavili jako hráči i trenéři. V kariéře, kterou mu brzy zhatilo vážné zranění, střílel gól téměř v každém zápase, jako trenér slavil obrovské úspěchy s týmy, které dokázal vytáhnout z mizerných podmínek až k titulům šampionů.

Podstatný je ovšem fakt, že za trofejemi není podepsán sám, nýbrž se svým (téměř) nerozlučným trenérským parťákem Peterem Taylorem. Knihou se prolíná jejich celoživotní přátelství, které se jako každé neobešlo bez občasných bouřek, ale v harmonickém stavu dokázalo duo vyzrát na kteréhokoliv protivníka.

Zatímco Taylor měl v éře bez hráčských databází a skautských sítí neuvěřitelný čich na posily, Clough je následně dokázal vypiplat v hvězdy. Kniha například odhaluje přerod obtloustlého a náruživého kuřáka Johna Robertsona ve skotského reprezentanta a také střelce rozhodujícího gólu ve finále PMEZ 1979. Jelikož takových případů se v Cloughově kariéře objevila celá řada, zdá se, že měl opravdu talent měnit jinde odepsané fotbalisty ve velké hráče.

Taylor mu ovšem nesměl chybět. Když se nakrátko rozkmotřili, pakoval se Clough z lavičky Leedsu po pouhých 44 dnech. Zákulisí nechvalně známého angažmá v knize rovněž nechybí. Perfektně jej přibližuje také film „Damned United“ z roku 2009. Kniha i film dohromady dokreslí trefný obrázek v podstatě nekontrolovatelné Cloughovy osobnosti, ke které se o pár desítek let později blížil José Mourinho.

Cti vést anglickou reprezentaci se mu nakonec nedostalo, patrně právě kvůli vystupování na veřejnosti. Clough je tak dodnes považován za nejlepšího trenéra, kterého Anglie kdy neměla.

V příběhu těžko budete hledat stranu, která nudí. Může za to právě Cloughův neotřelý přístup k lidem a životu vůbec. A když je navíc plný historek, není co řešit.

Brian Clough – The Autobiography

Autor: Brian Clough

Počet stran: 320

Rok vydání: 1994

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]