Jackyll & Hyde: odhalení démoni brněnského esa

Místo angažmá ve vysněném Juventusu Turín liga v Kazachstánu, místo lukrativní smlouvy dluhy, alkohol a gamblerství. I tak lze shrnout životní příběh někdejší brněnské fotbalové hvězdy Milana Pacandy, o kterém vypráví v nové knize s názvem Jackyll & Hyde.

Příběh velkého fotbalového talentu dodnes budí emoce. Za vše může především nešťastný okamžik, kdy se Pacandovi v roce 1999 během vteřiny změnil svět. Po zákroku obránce Jana Zakopala přišlo vážné zranění, které negativně ovlivnilo nejen Pacandovu další fotbalovou kariéru, ale i osobní život.

Není proto překvapení, že i po nějakých 24 letech od této události jsou fanoušci zvědaví, co se vlastně v Pacandově kariéře a životě následně odehrávalo. Zvlášť když bývalý útočník Brna či Sparty nikdy nebyl příliš sdílný, naopak s přibývajícími potížemi se pozornosti spíše stranil. Ovšem fakt, že kniha rychle mizí z pultů knihkupectví, jasně nasvědčuje tomu, že zejména brněnští příznivci jej stále mají za jednu z výrazných postav Zbrojovky a jednoho z jejích nejlepších hráčů historie.

Co se týče knihy samotné, jedná se o dosti syrové čtení. Vzbuzuje pocit, že Pacandovi se opravdu daří podávat věci bez příkras, což je i velká zásluha autorky Moniky Býmové, která s ním po tři roky vedla četné rozhovory. Bývalá novinářka se na mnoha místech spíše převtělila do role psycholožky, která pomáhá Pacandovi přijít špatným věcem v jeho životě na kloub.

„Po tom faulu se mi tehdy prostě něco v té hlavě bloklo… Pak jsem cítil, že to nejsu já.“

Kniha má rozhovorovou formu, která sice nepatří mezi moje favorizované, ale v tomto případě sedí dokonale. Umožňuje dobře vystihnout, v jakém rozpoložení se Pacanda zrovna nacházel, když mluvil o (většinou) nepříjemných věcech.

Je jen škoda, že kniha není delší. Pokud ji vezmete v sobotu ráno do ruky, do oběda máte hotovo. Jen tedy není jisté, zda vám poté oběd bude chutnat a nedáte si raději panáka. Vzhledem k menšímu rozsahu se totiž opravdu jedná o silný koncentrát útrap člověka, který ztrácí motivaci a potýká se se špatným nastavením mysli.

Kniha otevírá mnoho otázek na téma, jak se fotbalisté v Česku dokážou po kariéře začlenit do běžného života, ať už sami či s pomocí institucí. Vychovává český fotbal nejen hráče, ale také lidi, kteří obstojí v životě? Při hledání odpovědí na tyto otázky je Pacandův příběh výtečným odrazovým můstkem.

Milan Pacanda: Jackyll & Hyde

Autor: Monika Býmová

Počet stran: 248

Rok vydání: 2023

Hodnocení #kopejzaknihu: 10/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.4]