Já, Diego: Maradonův příběh plný otazníků

Sláva, drogy, boží ruka, doping… Kariéra Diega Maradony byla nesmírně bohatá, ať už pozitivními nebo negativními událostmi. Ohlédnutí za fotbalovým životem argentinské legendy přináší autobiografie s názvem Já, Diego. Jestli v ní ovšem budete hledat odpovědi na tajemné otázky z Maradonovy dráhy, budete zklamáni.

Podsaditý Argentinec vypráví stylem, který je mu vlastní – nesmírně zaníceně a horkokrevně. Problém ovšem je, že mu v návalu emocí unikají souvislosti a podstatná fakta. Spousta otázek, na které čtenáři čekali odpovědi, tak zůstává bez odpovědí, nebo aspoň důvěryhodných odpovědí.

Maradona knihu psal v době, kdy se v Havaně léčil z drogové závislosti. I proto bez okolků přiznává, že v kariéře užíval drogy, nicméně v knize není jasný jeho postoj vůči nim. K neapolskému angažmá, kde poprvé pronikla na veřejnost jeho drogová závislost, se příliš nevyjadřuje. Maradona se v knize ke kokainu staví jako osmiletý kluk, kterému přišli na to, že dělá něco špatného. V utajení zůstávají i jeho kontakty s mafií.

Naopak dává na obdiv své sympatie k různým politickým vůdcům, nejvíce k proslulému kubánskému revolucionáři Fidelu Castrovi. Názory na druhé lidi, ať už kladnými či zápornými, Maradona v knize skutečně nešetří.

„Kdybych měl říci, kterým dvěma vousáčům na světě jsem nejvíce vděčný, byl by to Bůh na nebi a Fidel na zemi.“

Celkově se při vyprávění spíš zaměřuje na argentinskou reprezentaci, jako kdyby se v ní cítil po celou svoji kariéru více šťastný. Klubovou dráhu, kde si prošel různými spory v Barceloně či zmíněnou drogovou aférou v Neapoli, jako kdyby v knize měl spíše z povinnosti.

Pohled do fungování argentinského národního týmu je poměrně zajímavý, mistr světa z roku 1986 například bere v podstatě za normální, že kabina byla rozdělená na několik táborů a jejich vůdců. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Celkové hodnocení podléhá i filmové novince s názvem Diego Maradona, která od července táhne diváky do českých kin. Ta se naopak zaměřuje na hráčovo angažmá v Neapoli a mnohem víc přibližuje pletky s drogami a mafií. Film je zpracovaný výtečně, na autentičnosti mu dodává i Maradonův mluvený komentář. Ačkoliv to bývá většinou naopak, tentokrát je kniha bohužel slabší kus.

Já, Diego

Autor: Diego Maradona

Počet stran: 184

Rok vydání: 2000

Hodnocení #kopejzaknihu: 4/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]