Čarodějovo představení: o skalpech Ajaxu i Zidana

Je to dost netypický příběh. Brankář Martin Vaniak o sobě fotbalové Evropě dal vědět v podstatě až v době, kdy už málem ukončil kariéru. Čtyři závěrečné sezony ve slávistickém dresu mu však mezi fanoušky sešívaných přihrály status legendy. Svůj dlouhý a útrapami provázený příběh ke slávě vypráví v autobiografii Čaroděj.

Jméno Martina Vaniaka bylo dlouhá léta pevně spojené se stálicí české nejvyšší soutěže. Olomouc, Drnovice, Most. Mihnul se i v několika reprezentačních zápasech, střihnul si rok v řeckém Panioniosu Atény, nicméně do statusu elitního gólmana mu pořád cosi scházelo.

Než se ocitl ve Slavii.

Kam si původně myslel, že přichází pouze na záskok.

Záskok, který začal svojí one man show proti Ajaxu Amsterdam a vychytaným postupem do základní skupiny Ligy mistrů. Historicky vůbec prvním pro červenobílé. Následovaly dva mistrovské tituly v nejvyšší domácí soutěži a záskok se nakonec protáhl na čtyři roky.

„Čaroděj“ ve své knize spolu s novinářem Zdeňkem Pavlisem líčí svoji postupnou cestu od účinkování v 1.A třídě až po zápasy v Lize mistrů proti Arsenalu či Seville. Vaniak se při vyprávění příliš neupíná na fakta, ale velmi dobře přibližuje atmosféru v klubech, kterými prošel. Za vyzdvihnutí v tomto směru stojí zejména kapitola z řecké štace, příhodně nazvaná „Očistec pod Akropolí“ – případ, kdy se vysněné zahraniční angažmá změní v peklo.

Ze sedminásobného reprezentanta čiší při vyprávění nadšení pro hru, jako kdyby při tvorbě knihy prožíval znova všechny nezdary i chvíle slávy. Právě styl psaní je pro knihu zvolený výtečně.

Nepříliš známý je také fakt, že Vaniak se stal mistrem světa v chytání přímých kopů. Jak jinak, než jako záskok… I z tohoto nevšedního měření sil se střelci jako Zinedine Zidane či David Villa přináší své postřehy.

Text doplňují i vyprávění blízkých osob – například bývalého reprezentačního trenéra Karla Brücknera či Vaniakovy manželky. Kaňku tvoří občasné překlepy ve jménech zahraničních fotbalistů. Celkově se jedná o svižné čtení pro všechny, kteří mají rádi český fotbal a rádi se vrátí třeba i do poslední dekády minulého tisíciletí. Do časů Druláků, Kadleců či Hapalů.

A samozřejmě Vaniaků.

Čaroděj

Autoři: Martin Vaniak, Zdeněk Pavlis

Počet stran: 348

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]