Waterboarding: sarkastické kličky místo gólů

Za názvem knihy by málokdo hledal příběh z fotbalového prostředí, ovšem Waterboarding z pera Ondřeje Přikryla nabízí ironií a sarkasmem překypující cestu talentovaného útočníka Michala Studánky ze Zlína až do bundesligy, která se bláznivě zamotá.

Michal Studánka, všemi přezdívaný Sťu, má dostatek fotbalového talentu, aby mezi svými vrstevníky vynikal, ale pak je tu taky jeho temnější stránka osobnosti. Je odkojený tvrdým životem na internátu, vychován ulicí a problémy přitahuje víc než Martin Škrtel vlastní góly.

Přestože už jako dorostenec holduje alkoholu a protáčí automaty, všimne si jeho umění německý klub SC Freiburg a po úspěšné zkoušce jej angažuje. Před Sťuem se otevírá možnost hrát bundesligu, možnost vydělat miliony.

Jenže to by nesměl být on…

Do děje vstupují jednak jeho nepříliš povedení spoluhráči z mladých fotbalových let, jednak mu začne po krku dost nevybíravým způsobem jít také mafie. Slibná kariéra se tak rázem ubírá naprosto nečekaným směrem a Sťu se ocitá v situaci, kdy přemýšlí, jak si vůbec zachránit život.

Příběh má čtivý spád, ovšem nebylo by na škodu ho ještě doladit. Trochu zmatek působí zejména časové ukotvení, jelikož na jednom místě se děj odehrává „po revoluci“ a na druhém Sťu vypráví o počtu přátel na facebooku, tedy dvou časově neslučitelných věcech. Události z děje spíš opravdu napovídají 90. létům minulého století, ale celkově jsou časové nesrovnalosti rušivým elementem.

Vytříbeně naopak působí smysl pro sarkasmus a ironii hlavního hrdiny. Budete kroutit hlavou a smát se, kdykoliv Sťu otevře pusu. Nejdřív totiž mluví, potom myslí. Jeho povaha trochu koresponduje s celou knihou – potřeboval by vybrousit.

Waterboarding

Autor: Ondřej Přikryl

Počet stran: 184

Rok vydání: 2014

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]