Černá perla: strádající Pelého biografie

Vedle klasické autobiografie vyšla o legendárním útočníkovi Pelém v češtině ještě jedna kniha. Jmenuje se Černá perla a pochází z dílny německého novináře Fritze Hacka. Oproti první zmiňované knize ale stojí hodně ve stínu.

Pelého autobiografický počin je kvalitním čtením, jehož kompletní recenzi si můžete přečíst zde. Černá perla je výrazně chudší co do rozsahu i kvality informací. Hack ji sice odstartuje líčením osobního setkání s brazilským kanonýrem, nicméně v dalším textu už jeho postřehů a názorů využívá spíš sporadicky.

Kariéru útočníka Santosu prochází docela v běhu, na zacházení do detailů není příliš prostor, takže některé události působí zjednodušeně. O to více mě nepotěšily popisné části textu, zejména reportážní pasáže z průběhu Pelého zápasů, byť významných. Na druhou stranu, v roce vydání knihy si ještě každý nemohl informace tohoto typu vyhledat na internetu, takže jisté dobové opodstatnění mají.

Titěrný rozsah knihy by si však přímo žádal obsáhlejší rozhovor se samotným hráčem, který najdeme až na několika posledních stranách. Škoda.

Kniha sice lemuje Pelého kariéru, ale jak už název naznačuje, věnuje se i brazilskému fotbalu obecně. Vychází ještě před koncem hráčovy aktivní dráhy, takže působí neúplně.

Pokud chcete poznat Pelého hlouběji, určitě sáhněte po jeho autobiografii. Černá perla má oproti ní snad jedinou výhodu, a to formát – můžete si ji s sebou vzít do kapsy.

Černá perla: Pelé a brazilská kopaná

Autor: Fritz Hack

Počet stran: 157

Rok vydání: 1969

Hodnocení #kopejzaknihu: 4/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]