Ofsajd: klasici v netradiční disciplíně

Všichni známe Klapzubovu jedenáctku a Muže v offsidu, ale jak jsou na tom další klasičtí domácí autoři s tvorbu na téma sport? Odpovědět může povídková sbírka s názvem Ofsajd.

Sbírka obsahuje sportovní tématiku, ovšem dobrá polovina povídek je věnována pouze fotbalu. Mezi dalšími disciplínami se objevují lyžování, box, letectví či motorismus.

Do knihy přispěly opravdové veličiny, mezi autory patří Karel Čapek, Jaroslav Hašek, Fráňa Šrámek nebo Marie Pujmanová. Jedná se buď o jejich samostatné povídky, nebo o úryvky z jejich knih, což je přesně případ Karla Poláčka a Eduarda Basse, od nichž najdeme ve sbírce úryvky z Klapzubovy jedenáctky a Mužů v offsidu.

Sbírka má za cíl poukázat na to, jak různí autoři přistupují k tématice sportování jako takové. Například František Gellner se mu ve své grotesce Sport a zdraví vysmívá a sportovní zápolení považuje za druh bláznovství. Jan Mareš zase použil sport k vykreslení charakteru některých lidí v době války. U několika Haškových povídek se zase nejlépe zasmějete.

Kvalita a sdělovací hodnota povídek se ve sbírce dosti různí, některým schází potřebný náboj, který je u sportu vždy trochu potřeba. Pokud jste ovšem příznivci klasické literatury, můžete svého oblíbeného autora poznat i v jiné disciplíně.

Ofsajd a jiné sportovní povídky

Autoři: různí

Počet stran: 188

Rok vydání: 1956

Hodnocení #kopejzaknihu: 4/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]