Kanonýr z Moravy: ošulené tréninky, bláto na kopačkách a mraky gólů

Během kariéry nastřílel přes dvě stovky ligových gólů. Číslo, o kterém si současní čeští útočníci mohou nechat jen zdát. Radek Drulák, méně nápadný člen stříbrného týmu z EURA 1996, shrnuje svoje gólové hody v knize Kanonýr z Moravy, na níž spolupracoval s novinářem Karlem Feltem.

Je to k nevíře, ale někdejšímu skvělému kanonýrovi už táhne na šedesát. Po konci kariéry se živil jako hráčský agent, dělal řidiče kamionu, k fotbalu se vrátil coby trenér Bohuňovic v I. A třídě. Jeho kniha Kanonýr z Moravy už je dnes v podstatě také antikvariátní kousek.

Drulák v ní postupuje chronologicky od svých začátků, kdy kvůli nízkému věku hrál načerno za dorost, přes úsměvné i smutné příhody, které patřily k tehdejší povinné vojenské službě, až po kariéru profesionálního fotbalisty, později i reprezentanta.

Málokdy jsem byl při hodnocení tak rozpolcený jako v případě životopisu bývalého střelce Chebu, Drnovic či Olomouce. V první „chronologické“ části knihy jsou totiž některé kapitoly vyloženě nezáživné, jelikož autoři postupují téměř zápas od zápasu a hodnotí v nich Drulákovy výkony. Pokud nejste vyloženě pamětníci, asi vás to příliš neosloví. Naštěstí je takových pasáží v knize jen pár.

„Nikdy jsem nebyl tréninkový dříč. Vždycky jsem se snažil trénink spíš ošulit, hlavně tu běžeckou část. Nikdy jsem si nepřidával a nechybělo mi to.“

Druhá část knihy patří v každé kapitole různým tématům z Drulákova života a je o poznání zajímavější. Člen klubu ligových kanonýrů s 153 brankami například odkrývá pozadí svých přestupů, jak se setkal s uplácením nebo proč nikdy nečistil bláto z gólových kopaček.

Hodně čtivé jsou i Drulákovy zkušenosti z druhé bundesligy, kde jako střelec vyloženě zářil. Za Oldenburg zaznamenal v 83 utkáních 50 gólů, složili o něm píseň a dokonce se mluvilo o jeho přestupu do Bayernu Mnichov. Jestli to byla pravda, dozvíte se v knize. Vydržte do druhé části, stojí to za to!

Je strašně fajn, že Drulák se v knize neschovává za fráze a klišé, ale líčí svůj příběh svým jazykem, uvěřitelně. Vystupuje sebevědomě. Zkrátka jako správný kanonýr.

Kanonýr z Moravy

Autoři: Karel Felt, Radek Drulák

Počet stran: 208

Rok vydání: 1996

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]