Journeyman: fascinující sonda do duší fotbalových dělníků

Znáte Bena Smitha? No jasně, že ne. Pokud se tedy před každou sezonou neučíte nazpaměť soupisky anglických klubů od třetí do páté ligy. Jenže právě na téhle úrovni se bývalý střední záložník ohlíží v knize Journeyman za svojí sedmnáctiletou kariérou v nižších soutěžích.

Na tuhle knihu jsem se strašně těšil. Sice jsem přesně netušil, co očekávat, ale věděl jsem, že bude jiná, než všechny ostatní autobiografie hvězdných fotbalistů. Smith je vedle nich totiž v podstatě „nýmand“, který po slibném startu kariéry v Arsenalu poznal, že na vrcholovou úroveň to v jeho případě rozhodně nebude.

Ví dobře o svých nedostatcích – je pomalý, bránění mu moc neříká a noční tahy s kamarády si odpouští velice nerad. Snaží se proto prodat své lepší fotbalové vlastnosti v klubech jako Hereford United, Weymouth či Crawley Town.

Neřeší, který nový model Ferrari si koupí do sbírky. Neřeší, kterou modelku pozve na večeři. Na tyhle hvězdné manýry zkrátka nemá peníze. Smith každý rok tvrdě bojuje o nový kontrakt, hádá se o každou libru své odměny. Na své pouti po nižších soutěžích, kde v žádném klubu dlouho nevydrží, přitom poznává pestrou škálu lidí – spoluhráčů, manažerů, agentů. A spousta z nich jsou pěkní podivínové. Kniha tak slouží jako fascinující sociologická sonda do nitra nižších fotbalových soutěží v Anglii.

“Lidé se mě často ptají, jestli je lepší vstřelený gól nebo sex. Vždycky vyberu gól, ale možná to souvisí s mými výkony v ložnici.”

Opravdu nerad jsem knihu odkládal, což je pro mě většinou znamení kvality. Pokud čtete příběh Davida Beckhama či Stevena Gerrarda, dost pravděpodobně máte o jejich stopách ve fotbale už nějaké ponětí. Ale jelikož o autorově kariéře jsem v podstatě neměl ani páru, každá další kapitola mě držela v napětí, zda se jeho fotbalová dráha stočí k lepším zítřkům, nebo ho čeká jen další hádka s trenérem.

Smith přitom vypráví brutálně upřímně – přiznává všechny své chyby, které ho stály lepší kariéru ve fotbale. Místo počtem trofejí se tak spíš probíráte sérií špatných životních rozhodnutí – takový je ale reálný život „obyčejných“ fotbalistů.

Inu, ne každý může hrát za Manchester United. Někdy prostě váš tým nestojí za nic, nezajímá fanoušky, trenér vás záměrně nenasazuje a dobíhá vám smlouva – o tom je tahle kniha.

Journeyman

Autor: Ben Smith

Počet stran: 374

Rok vydání: 2015

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]