Steve Coppell: portrét objevitele kanonýra Iana Wrighta

Jako hráč válel v Manchesteru United, stal se stabilním článkem anglické reprezentace. Jako trenér vybudoval několik úspěšných týmů. Příběh Steva Coppella mapuje kniha On a Wing and a Prayer.

Jestli se o trenérech v Premier League stále častěji traduje, že musejí nejen kvalitně ovládat svoje řemeslo, ale zároveň být i tak trochu excentrické osobnosti, které dokreslí celkovou fotbalovou show, pak není divu, že Steve Coppell mezi elitou jako kouč moc dlouho nevydržel.

Povahou spíše uzavřenější a zádumčivý trenér v Premier League naposledy vedl Reading v roce 2009. S partou kolem záložníka Steva Sidwella si účást vybojoval vítězstvím ve druhé lize se ziskem 106 bodů, což představuje dodnes platný rekord. Naposledy si Coppell střihnul dobrodružství v indické lize.

Biografická kniha nenabízí jeho přímou zpověď, nicméně umožňuje solidní vhled do hráčské i trenérské kariéry. Pár Coppellových citací lze najít, jinak jej ale jako obvykle zastupují bývalí spoluhráči, asistenti, ředitelé klubů či novináři.

Coppell se ve své době zařadil mezi rarity, protože během působení v Manchesteru United stále dodělával vysokou školu, což je v dnešní době nemyslitelné. V jednom z elitních světových klubů tak působil spíš na poloviční úvazek. Mezi silné momenty knihy patří přepis části Coppellova deníku, který si vedl v době snahy o návrat na hřiště po vážném zranění. Balancování na hraně konce kariéry bohužel nakonec převážilo na špatnou stranu.

I proto se už v 28 letech stal tehdy nejmladším trenérem ve Football League. Zatímco jako hráč vynikal svojí pracovitostí na křídle, jako kouč dokázal objevovat naprosto neznámé talenty. Za všechny stačí jmenovat útočníka Iana Wrighta, kterého si vytáhl z prostředí amatérského fotbalu do Crystal Palace. Wright poté přestoupil do Arsenalu, kde se stal legendou, góly střílel i za anglickou reprezentaci.

Coppell se možná neproslavil tolik, jako jiní hráči Manchesteru United, přesto za klub odehrál přes tři sta utkání. V konkurenci Fergusona, Wengera či Mourinha se v Anglii stal v letech 2006 a 2007 dvakrát trenérem roku. A to už je na knihu vlastně dost slušný námět.

On a Wing and a Prayer: Searching for the Real Steve Coppell

Autor: Stuart Roach

Počet stran: 256

Rok vydání: 2009

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]