Tomáš Skuhravý: střelecká dobrodružství českého Bombera v Kolumbově městě

Zaslíbená Itálie. Bývalý český útočník Tomáš Skuhravý právě pod Apeninami vylétl mezi světovou fotbalovou elitu, když se nejprve stal s pěti góly druhým nejlepším šutérem mistrovství světa v roce 1990 a následně rozvracel obrany soupeřů v dresu FC Janov. Zejména o jeho italském angažmá pojednává kniha s příznačným názvem Bomber.

Mít tak jednoho Skuhravého na hrotu, dýchá se současné české reprezentaci mnohem lépe. „Bomber“ zůstává trochu zapomenutý, v českém fotbale se neangažuje, přitom v Itálii zanechal z domácích hráčů větší stopu snad jen Pavel Nedvěd.

Vrcholnou pasáž Skuhravého kariéry si tak lze připomenout v jeho útlé biografii, která sice není široká rozsahem, zato se vyhýbá hluchým místům. Urostlý forvard postupuje od svých začátků v pražské Spartě, přes již kultovní hlavičkový hattrick na mistrovství světa do sítě Kostariky, až konečně k následnému angažmá v Janově, kde je dodnes modla.

„U mého jména v ideální jedenáctce ročníku italské ligy byla připsána tato charakteristika: Nejkompletnější útočník. Silný fyzicky, téměř k nepřekonání v hlavičkových soubojích, ale oplývající technickými kousky i na zemi.“

V knize hovoří také například o svém neuskutečněném přestupu do Olympique Marseille, který z něj mohl učinit nejdražšího fotbalistu světa, nebo o své nominaci do mužstva FIFA, kde si zahrál po boku Van Bastena či Stoičkova. Kdo z českých hráčů to může říct…

Se Skuhravým jsou spojené i občasné prohřešky proti životosprávě a potěšilo mě, že toto téma v knize nechybí a mluví o něm poměrně otevřeně – předpokládám, že neodkryl úplně vše, ale připouští svůj kuřácký zlozvyk a občasnou skleničku něčeho tvrdšího.

Co jsem si naopak musel trochu odmyslet, je jazyk knihy – vyjádření Skuhravého jsou až příliš spisovná a nepůsobí autenticky. Pokud jste domácího Fotbalistu roku 1991 slyšeli mluvit, nebude vám to s knihou moc pasovat dohromady.

I přes přehnanou korekci se kniha čte poměrně svižně, hlavně proto, že Skuhravý zkrátka má co nabídnout. U čtení mně dělal společnost YouTube, protože jsem si chtěl zápasy z knihy připomenout i vizuálně.

A řeknu vám – dohromady to fungovalo vážně dobře.

Bomber

Autor: Václav Tichý

Počet stran: 144

Rok vydání: 1992

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]