Penaltová loterie: kronika anglického mučení

Penalty patří už dlouhá léta k strašákům anglické reprezentace. Moc dobře si to uvědomoval i redaktor Guardianu či Observeru Andrew Anthony, který na toto téma napsal krátkou knihu Penaltová loterie.

Stačí se vrátit jen do brzkého léta, kdy Albion navlékl další korálek na náhrdelník svých penaltových selhání. Finálová prohra s Itálií na evropském šampionátu znamenala, že Anglie z jedenácti rozstřelů prohrála už osm, jen třikrát se jí povedlo neoblíbenou disciplínu zvládnout.

Anthony se v útlé knize, která čítá jen lehce přes sto stránek, mučivě probírá některými rozstřely, v nichž jeho země prohrála. Je přitom znát, že i po letech, které od utkání uběhly, dává do psaní velké emoce a u čtení se tak nevyhnete pocitu, že místy trochu trpíte s ním.

Nejvíc prostoru dostávají penalty, které se jejich exekutorům nepovedlo proměnit. Nechtěnou pozornost si tak užívají Stuart Pearce, Chris Waddle, Gareth Southgate či Paul Ince. Jak praví sám Waddle v mottu knihy: „Dáš – a málokdo si tě pamatuje, nedáš – a nikdo ti to nezapomene.“

Anthony nezkoumá anglické penalty nijak vědecky, ale spíš z pohledu momentálního rozpoložení střelce, soupeřova gólmana či atmosféry na stadionu. Jeho povídání je čtivé, nicméně z obsahové stránky se nejedná o nic mimořádně objevného, což je největší mínus knihy.

Pokud nejste velcí fanoušci Anglie, bude pro vás kniha pohodovou vzpomínkou na pár ikonických rozstřelů, pokud naopak ano, můžete si s Anthonym užít trochu toho sebemrskačství.

Penaltová loterie

Autor: Andrew Anthony

Počet stran: 128

Rok vydání: 2000 (český překlad 2005)

Hodnocení #kopejzaknihu: 4/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]