Edvard Beneš: po fotbalových stopách prezidenta

Sport a politika k sobě od pradávna moc nepasují, ale najdou se i výjimky. Jednou z nich byl Edvard Beneš, nadějný junior pražské Slavie a pozdější československý prezident. Po jeho fotbalových stopách se vydal Zdeněk Zikmund v knize Na levém křídle Edvard Beneš.

Biografií druhého československého prezidenta existuje několik, ovšem tato je první téměř ryze sportovní. Beneše sleduje ještě jako gymnazistu, který tají svoji velkou vášeň k fotbalu, protože hra byla na začátku minulého století mnohými považována za příliš surovou a měla řadu odpůrců.

Beneš se z pražských plácků dostal až do kádru Slavie, byť nastupoval především za tým „Juniors“, což v tehdejší hierarchii odpovídalo až třetímu mužstvu, týmu „C“. Svědci jej líčí jako velice hbité a rychlé levé křídlo, které doplácelo na silnou konkurenci v klubu.

Jako junior odehrál několik sezon, zlom přišel ve chvíli, kdy mu v souboji s Unionem Žižkov zlomili nohu. Úraz měl tehdy velké dozvuky, řešil se až na svazu, Slavia kvůli němu na protest proti surovosti odmítla dohrát ročník.

„Beneš je neumořitelný, sama energie, samo neustálé napětí, dokonalý sportovník, výborný jezdec na koni, znamenitý hráč tennisu a cricketu, a hlavně muž stálé pohotovosti a rovnováhy, bez rozmaru, železných nervů, které nevypovídají.“

Konec aktivní kariéry ale Benešovi nezabránil dál ve fotbalu a sportu obecně působit. Kniha dál líčí jeho sportovně-politické myšlenky, členství v obci sokolské či vyhrocené tenisové zápasy s jinými evropskými politiky.

Benešova sportovní biografie je nabitá informacemi, nesoustředí se výhradně na aktivní dráhu budoucí hlavy státu, ale podává detailní pohled na počátky fotbalu v Praze, zejména pak úvodní léta Slavie.

Pokud ovšem čekáte hlavně sportovní čtení, budete spíš zklamáni, Beneš je pořád víc politik než fotbalista. Nejste-li v československé historii zcela v obraze, můžete se místy začít ztrácet. Přesto může být pro čtenáře v záplavě klasických sportovních biografií zajímavou alternativou a možností získat rozhled i jiným směrem.

Na levém křídle Edvard Beneš

Autor: Zdeněk Zikmund

Počet stran: 246

Rok vydání: 2015

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]