Centrforvard: povídky z pera „fotbalového Bukowskiho“

Argentinský fotbal je známý zejména díky Diegu Maradonovi, ale co se s ním seznámit na trochu nižší úrovni? Pohled do venkovských zápasů, amatérských soutěží a malých fotbalových komunit líčí ve své sbírce povídek s názvem Centrforvard argentinský autor Osvaldo Soriano.

Skvělých centrforvardů měla Argentina habaděj, od Kempese přes Caniggiu až po Batistutu. Ani o jednom z nich se ale v knize nepíše. Kniha je spíše sbírkou fiktivních příběhů, i když Soriano si patrně vzal na pomoc některé osobní zážitky, protože v mládí fotbal hrával.

V první polovině sbírky se nacházejí kratší povídky, které vyprávějí osudy různých členů fotbalového prostředí, od amatérských hráčů po rozhodčí. Společným tématem je fotbal, ale se společenským přesahem, takže můžete nasát atmosféru například chudého argentinského venkova.

V jedné z povídek se také dotýká ožehavého tématu bitvy o Falklandy, v tomto případě humorným směrem a příběh patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co kniha nabízí.

Druhou část knihy tvoří vzpomínky vysloužilého hráče, trenéra a vojáka v jedné osobě. Podělí se s vámi o zážitky z fašistické Itálie, stalinského kriminálu i perónovské Argentiny. Ve všech koutech světa a etapách jeho života sehrál fotbal podstatnou roli, dokonce mu párkrát zachránil i život.

Vyprávění starého muže místy připomíná stylem fotbalového Charlese Bukowskiho, ale nedosahuje kvalit povídek z první části. Ty jsou oproti druhé polovině knihy přeci jen čtivější, svižnější a tématicky barvitější.

Centrforvard

Autor: Osvaldo Soriano

Počet stran: 216

Rok vydání: 1998

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]