Euro 2020: když do rovnic vstoupí integrály a derivace

Za mých školních let jsem měl v matematice moc rád rovnice. S jednou neznámou, s více neznámými, bylo mně to jedno. Ať byly sebesložitější a výpočet zabral třeba celou stranu velkého sešitu, zahřál mě vždy pocit, když jsem se na posledním řádku dobral úspěšného výsledku. Když se do nich začaly motat mocniny, odmocniny, integrály a derivace, sranda skončila. A stejně tak moje nadšení pro rovnice…

Podobné pocity jsem zažíval při sledování kvalifikace na fotbalové Euro 2020, kam čeští reprezentanti po jistých útrapách nakonec úspěšně doputovali. To je ale teď vedlejší.

Dříve tak přehlednou kvalifikaci, kde bylo jasné, že vítězové skupin berou vše a druzí si to rozdají v baráži o postup, začaly komplikovat mocniny a odmocniny v podobě vedlejší cesty přes Ligu národů. Aby toho nebylo málo, dostaly se ke slovu i integrály a derivace v podobě politických důvodů, kvůli nimž bylo lepší od sebe některé země při losu základních skupin evropského šampionátu separovat.

Losovací akt, na který jsem se v minulých letech vždy těšil a sledoval jej se zaujetím, se pro mě změnil ve frašku, kde tahání týmů a skupin probíhalo podle nějakého předepsaného algoritmu s tuctem proměnných.

Nejsem líný na studium a občas jsem měl cukání si systém kvalifikace důkladně projít a pochopit jej. Teoretických možností se ale vždy nabízelo tolik, že vidina mojí oblíbené ucelené rovnice se rozplizla do nepřehledné množiny. Ne, díky, nechám si to vysvětlit od pánů z UEFA.

Dělat si proto z kvalifikačního systému (chaosu?) legraci tak, jak to předvedli slovenští komentátoři, mně přijde zcela legitimní. V životě obecně platí, že pokud si člověk něco nedokáže sám spočítat, pochopit, přijít na logiku věci, ztrácí o ni zájem.

Takhle jsem ztratil zájem o samotné losování. Zatímco při minulých šampionátech jsem býval přilepený k televizní obrazovce, tentokrát jsem se přistihl, že po vytažení pár míčků beru do ruky telefon a směřuji pozornost jinam. Upřímně, kdyby si UEFA los podle potřeby „pocentrovala“ podle nějakého dalšího smyšleného pravidla, ani si toho nejspíš nevšimnu.

Líp nebude, kvalifikační systém přechází na chaos i pro mistrovství světa. Takže zpátky k fotbalovým integrálům a derivacím, z těch matematických jsem nakonec taky odmaturoval za jedna…