Paul Merson: šampion pohlcený gamblerstvím

Může být člověk závislý na alkoholu, kokainu, v pokročilém stádiu gamblerství a zároveň mistrem anglické ligy a reprezentantem Albionu? Zní to neuvěřitelně, ale může. Živoucím důkazem budiž někdejší záložník Paul Merson, který svůj neskutečný příběh sepsal do knihy s příznačným názvem How Not to Be a Professional Footballer.

„…seděl jsem před venkovním zápasem na hotelové posteli a přemýšlel jsem, že si vrazím prsty do dveří a polámu si je, abych nemohl uzavřít další sázku…“ Tak nějak začíná knižní příběh záložníka Paula Mersona, který se nejvíc proslavil v dresu Arsenalu, s nímž ještě v éře před příchodem trenéra Arsena Wengera získal dva mistrovské tituly.

Rovněž nasbíral 21 startů a 3 branky v anglické reprezentaci, se kterou se podíval na mistrovství světa 1998 ve Francii. Jako jeden z mála se tehdy vyhnul hněvu fanoušků, protože zrovna jeho penalta patřila v neúspěšném osmifinálovém rozstřelu s Argentinou mezi proměněné.

Fotbalová linie ale v Mersonově autobiografii není ta nejdůležitější. Hlavní sdělení spočívá v problémech, s nimiž se potýkal mimo hřiště. Tím největším se ukázalo být sázení. Když už jako šestnáctiletý okamžitě prohrál celou svoji první odměnu, zařekl se, že už nikdy víc. Slib nevyšel, protože nakonec podle svých odhadů za celý život prohrál neuvěřitelných sedm milionů liber!

Už jako člen základní sestavy Arsenalu se poté začal potýkat s alkoholismem, později i užíváním kokainu. Když svoji drogovou závislost přiznal veřejně, způsobil velký poprask, protože byl vůbec jedním z prvních fotbalistů, kteří upadli do podobného problému. K závislosti na alkoholu se poté přiznal i Mersonův spoluhráč Tony Adams, jenž o nich mluví ve své autobiografii.

Anglický fotbal navíc podobné záležitosti v osmdesátých ani raných devadesátých létech neřešil, hráči se po venkovních zápasech běžně opíjeli tak, že z autobusu nevystoupili, ale vypadli. Jejich okolí si však nepřipouštělo, že by někdo z fotbalistů mohl mít vážnější problém.

Aniž by chtěl šokovat, Merson v knize o svých démonech hovoří zcela otevřeně. Po kariéře rovněž ve spolupráci s BBC natočil výborný dokument, který se zabývá jeho gamblerskou závislostí z psychologického i lékařského pohledu. Dokument je volně ke zhlédnutí zde a poslouží jako dobrá nadstavba ke knize.

Mersonův příběh je silný, už jen třeba z toho pohledu, že se po překonání závislosti na kokainu dokázal vrátit do anglické reprezentace, byť jej téměř všichni odepsali. V knize vás vezme do míst, na kterých byste asi profesionálního fotbalistu nečekali, a udělí vám lekce, čemu se v životě vyhnout. Takové lekce občas potřebujeme každý, takže díky za jejich sdílení, Mr. Merson!

How Not to Be a Professional Footballer

Autoři: Paul Merson, Matt Allen

Počet stran: 320

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]