Addicted: víc než jen fotbalová kniha

„…když jsem se ráno probudil, postel byla vlhká. Vedle stála pokojská, držela se za nos a ukazovala, že jsem se počůral. Když se to rozkřiklo mezi spoluhráči na reprezentačním soustředění, byl jsem ještě víc zahanbený…“ Přesně takhle brutálně upřímná je autobiografie bývalého obránce Arsenalu Tonyho Adamse s názvem Addicted.

Dixon, Adams, Keown, Winterburn. Když jsem v druhé polovině devadesátých let pořádně začal pronikat do světového fotbalu, nevzpomínám si, že bych znal lepší obrannou čtyřku. Vzbuďte mě za dvacet let o půlnoci a přísahám, že ani jedno z těchto jmen mi z paměti nevypadne.

Adams byl fantastický, samozřejmě na svoji dobu. Síla, ale především skvělý přehled, dirigentské schopnosti. Kapitán Arsenalu, kapitán anglické reprezentace. Adams je symbolem „starého“ Arsenalu, doby, kdy hráčům absolutně nic neříkalo slovo životospráva.

V sobotu odpoledne zápas, poté tah až do nedělního rána, v pondělí trénink, určený téměř výhradně k detoxikaci těla. Bohužel, Adams se ocitl mezi několika málo hráči, které alkohol ovládl natolik, že nakonec musel podstoupit léčení.

Ve své autobiografii velice otevřeně líčí postupnou cestu na dno a zase zpět. Jak sám píše, bylo jedno, zda tým vyhrál, nebo prohrál, podstatný byl důvod se napít. Statného zadáka nezastavilo ani 58 dní ve vězení za bouračku v opilosti.

„Win or lose, hit the booze.“

Adams nakonec odehrál jako alkoholik neuvěřitelných třináct let profesionální kariéry. Až dva měsíce po domácím Euru 1996 se svému vnitřnímu démonovi definitivně vzdal. Svedl úspěšný boj o návrat zpět, trenér Arsene Wenger jej znovu zařadil do sestavy Gunners a učinil z něj patrně ještě lepšího fotbalistu než dříve.

Čtyřnásobný mistr anglické ligy se v knize pochopitelně vrací i k fotbalovým záležitostem, nicméně nejsilněji zcela jednoznačně působí linie jeho onemocnění, která zasahuje do všech oblastí jeho života.

Jedná se také o detailní sondu do klubové kultury v anglické lize v době, než se z ní pod náporem kontinentálních trenérů a hráčů stala soutěž s výrazně profesionálnějším přístupem. Nutno dodat, že Adams nebyl jediný fotbalista s podobnými potížemi.

Jaká tedy kniha je? Silná. Poučná. Důležitá – dokáže pomoct.

Jen jedna otázka mi pořád vrtá hlavou. Jak dobrý vlastně Adams mohl být, kdyby soustavně neničil své tělo?

Addicted

Autor: Tony Adams

Počet stran: 384

Rok vydání: 1998

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]