Bill Shankly: úryvky z bible liverpoolských úspěchů

Třikrát anglický ligový titul, dvakrát vítězství v FA Cupu, jednou v Poháru UEFA. Ale hlavně proměna chátrajícího druholigového klubu v mašinu na sbírání trofejí a odkaz, který žije dodnes. Taková je stopa, kterou za sebou nechal Bill Shankly, patrně nejvýznamnější postava historie liverpoolského FC. Nechal za sebou také svoji autobiografii s názvem My story, která bez přehánění snese označení klubové „bible“.

Proslulý manažer v ní líčí své patnáctileté angažmá na lavičce Liverpoolu, kterému pomohl k velkému zmrtvýchvstání. Jeho vyprávění přesně odpovídá stylu, jakým jej vždy líčili jeho bývalí svěřenci či spolupracovníci – přímočaré, bez servítek, sebejisté, autoritativní.

Z některých pasáží a vyňatých dialogů je zřejmé, jak Shankly dokázal lidi kolem sebe tzv. „setřít“. Při čtení jsem měl dokonce občas pocit, jako kdyby setřel i mě! Z jeho vyprávění zkrátka doslova stříká pevný skotský charakter, to je možná největší přednost této knihy. Je jako živá, Shankly vám dýchá za zády a sleduje, jestli čtete pozorně.

„Když začne sezona, spousta týmů si řekne: když získáme šestatřicet bodů, budeme v pohodě. Já byl zvyklý říkat, že když získáme šestatřicet bodů do Vánoc, budeme v pohodě.“

Nejde přitom říct, že by jeho způsob podání měl co do činění s arogancí – lidé v Liverpoolu totiž Shanklyho milovali. Ochotně se bavil s každým, díky výsledkům i předváděné hře vnesl do života fanoušků radost. Svědčí o tom i fakt, že po skončení trenérské kariéry chodil přímo mezi příznivce na slavnou tribunu The Kop. Hráče navíc oslovoval „synu“.

Řeč v knize přijde i na kontroverzní témata. Shankly se distancoval od zraněných hráčů, de facto je vyčleňoval z týmu. Asi mu k tomu pomohly i zkušenosti z hráčské kariéry, kdy sice měl oteklý kotník dvakrát tak velký, ale vzal si kopačku větší velikosti a hrál dál… Vyprávění z hráčské kariéry nijak nepokulhává za druhou polovinou knihy, ba naopak – zjistíte například, jak první výplatu v Carlisle celou prohrál v kartách, nebo jak se vyžíval v používání skluzů.

Ačkoliv je kniha prošpikovaná humornými historkami a hláškami, její závěr je smutnější. Jak známo, Shankly se po svojí rezignaci na post trenéra stal v Liverpoolu až nechtěným. Klub se rozhodl oprostit se od aury, která se vynořila, kdykoliv se „boss“ objevil byť jen na tréninku. Shanklyho takové jednání pochopitelně zranilo a označuje je za skandální. Někteří fanoušci dodnes tvrdí, že za jeho smrtí na následky infarktu nestálo nic jiného, než prosté zlomené lidské srdce.

Závěrem: hledáš-li příběh vášně, hrdosti a oddanosti, je to čtení pro tebe, synu.

Bill Shankly: My story

Autor: Bill Shankly

Počet stran: 272

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]