Brazilský fotbal: smršť, která smete i odpůrce „kanárků“

Pustit se do zkoumání brazilského fotbalu je pořádně ošidný úkol. Že fotbalem žije celá země, ví snad i člověk, který v životě neviděl jediný zápas. Britský autor Alex Bellos se ve své knize snaží ukázat, že brazilský fotbal nejsou jen parádní kličky a pět titulů mistra světa. A zvládl to mistrně.

Kniha Fotbal – Brazilský způsob života je důkladnou anatomií hry v zemi, která je tímto sportem téměř posedlá. Bellos ještě před samotným psaním očividně posbíral nesmírně poutavé náměty, které se mu podařilo neméně kvalitně a čtivě zpracovat.

Osobně nemám k brazilskému fotbalu nijak vřelý vztah, mnohem víc tíhnu spíš k ostřejším a rychlejším stylům hry z dílny Anglie či Skotska. Bellosovu knihu jsem tak rozečetl spíše ze zajímavosti a úmyslu si trochu doplnit vzdělání v oblasti jihoamerického fotbalu.

Ale už po pár desítkách stran jsem si říkal jen ono pomyslné „wow“. Hned na začátku vás Bellos vezme na Faerské ostrovy, kde vám přiblíží životy několika naprosto obyčejných brazilských hráčů, kteří se snaží fotbalem vydělat aspoň na obživu v jedné z nejhorších lig v Evropě.

A pak už se valí smršť vynikajících témat. Fotbal mez indiány v amazonských pralesech. Autobal, tedy fotbal s obrovským míčem a hráči v autech. Duchovní a šamani, kteří se snaží zaklít protivníky a pomoct svým týmům k vítězství. Městečko, které si místo kostela raději postavilo (nikým nevyužívaný) fotbalový stadion. Tragický osud, který dostihl křivonohého Garrinchu.

Ani po přečtení knihy nemám o nic méně nerad Nemyara, ale dodala mně více respektu k brazilskému fotbalu. Bellos si mě zase jako autor získal tím, kolik práce si se svým dílem dal, což poznáte podle počtu osob, se kterými během psaní hovořil a které v knize vystupují.

Takže si to shrňme. Výborný námět. Výborné zpracování. Deset bodů.

Fotbal – Brazilský způsob života

Autor: Alex Bellos

Počet stran: 390

Rok vydání: 2004

Hodnocení #kopejzaknihu: 10/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]