Skautův zápisník: „punkový“ skauting es Liverpoolu

Alan Hansen, Ian Rush, Kevin Keegan, Phil Neal… seznam hvězdných liverpoolských hráčů nebere konce. Téměř všichni fotbalisté slavného anglického celku mají jedno společné – vybral je skaut Geoff Twentyman. Právě jeho příběh zachycuje v knize Secret Diary of a Liverpool Scout novinář Simon Hughes.

Inspiraci pro knihu, která patří na svém poli k unikátům, tvoří originální zápisník Geoffa Twentymana. V šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, v době, kdy internet neexistoval, si do něj poctivě zapisoval všechny nezbytné údaje o sledovaných hráčích.

Jelikož se tento artefakt dochoval, mohla vzniknout kniha mapující příběhy transferů všech významných posil Liverpoolu z nejslavnější éry klubu. Dozvíte se například, že v příchodu mladičkého Kevina Keegana na Anfield hrál velkou roli rival Everton, nebo jaká „vlaková záhada“ obestírá neuskutečněný příchod Kevina Beattieho.

Právě nakonec nedotažené transfery dodávají knize další rozměr – Hughes dává prostor všem hráčům ze skautova deníku a s některými z nich zpětně probírá jejich následné osudy potom, co jim angažmá v dresu Liverpoolu uniklo. Pro některé se jednalo o zásadní zlom, další se dokázali prosadit i jinde.

Do originální podoby deníku lze nahlédnout díky fotografické příloze, kde najdete ofocené některé stránky. Oproti dnešním obsáhlým datovým reportům se jedná o vskutku primitivní nástroj, ovšem tehdejší doba bez technických vymožeností vyžadovala tvrdou práci v terénu a skvělé oko – a jak se zpovídaní aktéři shodují, Twentyman v tomto neměl konkurenci.

Hughes se v knize zabývá obecně i fungováním liverpoolské filozofie z úspěšné éry Billa Shanklyho a jeho následovníků. Výběr fotbalistů v ní byl klíčovým bodem. Z dnešního pohledu plného hráčských dat, čísel a analýz se jedná o krásnou vzpomínku na „punkový“ skauting z minulého století.

Ovšem nadmíru úspěšný.

Secret Diary of a Liverpool Scout

Autor: Simon Hughes

Počet stran: 336

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]