Carlo Ancelotti: Klidné vedení s velkým přesahem

Juventus, AC Milán, Chelsea, Real Madrid… Takovou sbírkou zaměstnavatelů se moc trenérů na světě nemůže pochlubit. Carlo Ancelotti mezi ně patří. Slavný italský stratég využil své zkušenosti k tomu, aby se s čtenáři v knize Klidné vedení podělil o to, jak efektivně vést ty největší velkokluby – a uspět.

Ancelottiho publikaci sice v knihkupectvích najdete ve sportovní sekci, ale stejně dobře byste ji mohli hledat i v regálech s managementem či osobním rozvojem. Klidné vedení má na fotbalovou knihu až neskutečný přesah do podnikatelského prostředí.

Zatímco když vezmete do ruky životopisy podobně úspěšných trenérů, můžete čekat vesměs podobný mustr. Ne tak v případě Ancelottiho, který svoji knihu pojal spíš jako souhrn doporučení, jak být úspěšný v roli trenéra elitního fotbalového klubu.

Jeho dva spoluautoři Chris Brady a Mike Forde v knize vždy nastíní témata z obecné teorie managementu, které Ancelotti následně vztahuje právě na fotbalové prostředí. Uvádí spoustu příkladů z trenérské i hráčské praxe. Doporučí vám například, jak správně budovat atmosféru v kabině, jak vycházet s hvězdnými hráči či jak se vypořádat s tlaky vedení klubu.

Zejména podrobné nastínění vztahů s jednotlivými funkcionáři v různých klubech je možná největší silnou stránkou knihy – zjistíte totiž, že klubová kultura je v každém celku přece jen dost odlišná. A Ancelotti patří mezi úzkou skupinu koučů, kteří o tomto tématu mohou referovat dlouhé hodiny.

V knize nevystupuje jen trojnásobný šampion Ligy mistrů, některé stránky zaplnili i jeho bývalí hráči či spolupracovníci, kteří naopak líčí spolupráci s Ancelottim ze svého pohledu. O své názory se podělili například Zlatan Ibrahimovič, David Beckham či Alex Ferguson.

Závěrem lze říct, že kniha si zaslouží pozornost zejména díky svému neotřelému pojetí. Díky němu totiž může mít přínos i pro čtenáře, který nemá fotbalové prostředí až tak zmapované.

Klidné vedení

Autoři: Carlo Ancelotti, Chris Brady, Mike Forde

Počet stran: 248

Rok vydání: 2016

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]