Starý trenér vzpomíná: fotbal 100 let starou optikou

Jméno Emil Seifert mnohým fanouškům patrně nic neřekne, přestože jde o jednoho z legendárních trenérů pražské Slavie. Ačkoliv Seifert možná nemá takový zvuk jako Rudolf Vytlačil či John Madden, stojí jeho procházka po kariéře s názvem Starý trenér vzpomíná jednoznačně za přečtení.

Seifert je spjatý zejména se Slavií, za kterou nastupoval jako obránce a později ji řadu let trénoval. Dokonce s ní získal čtyři mistrovské tituly v řadě. Zahrál si také za československou reprezentaci, později se výrazně věnoval trénování mládeže.

A uznejte, když už hrajete pod Maddenem a později sami vedete z lavičky Bicana, musejí vaše vzpomínky na fotbalová léta prostě stát za to. Seifertova kniha je toho důkazem.

Objevil jsem ji náhodou a na rozdíl od spousty jiných knih jsem netušil, do čeho jdu. S každou další stránkou Starého trenéra jsem si ale uvědomoval, jak rád mám tyto antikvariátní fotbalové kousky. Vypravěči v nich totiž líčí fotbal naprosto jinou optikou než dnes. Zaujímal úplně jiné postavení ve společnosti a také samotná hra byla natolik jiná, že ve srovnání s dneškem téměř připomínala jiný sport.

Seifert za pomoci zapisovatele Mirka Paráčka navíc nesoustředí pozornost jen na svoji osobu, ale věnuje se obecně fotbalu zejména v meziválečném období. Získáte tak dobrý přehled o top evropských hráčích tehdejší doby, jejich přednostech, ať už herních či lidských.

Překvapivě čtivá forma spolu se souborem jedinečných historek dělá ze Vzpomínek starého trenéra jednu z nejlepších knih z historie československého fotbalu, které jsem zatím držel v ruce.

Starý trenér vzpomíná

Autor: Emil Seifert

Počet stran: 144

Rok vydání: 1960

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]