Fotbalové rarity: oddechovka na trénování paměti

Mít tak výrazně lepší paměť! To jsem si několikrát řekl při čtení knihy Fotbalové rarity od Vítězslava Šlechty. Spousta zajímavostí vměstnaná na relativně malém prostoru poučí i pobaví, ale k jejich zapamatování by člověk knihu musel přečíst několikrát.

Fotbalové rarity těží z velmi dobrého námětu. Šlechta se v nich rozhlíží po celosvětovém fotbale a není tak výjimkou, že zabrousí i do čtvrté ligy v Peru. Nejvíce se ale objevují zajímavosti z Anglie a Československa, kde zpravidla funguje nejlepší dostupnost informací.

Plusové body určitě knize náleží i za to, že se nezaměřuje pouze na raritní statistiky a číselné údaje, ale i na neobvyklé situace a kuriozity, které se v různých utkáních odehrály. Tedy například to, že rozhodčí udělil červenou kartu svému asistentovi…

Namátkou se například dozvíte, že existuje fotbalista, který vstřelil v utkání deset branek, z toho ovšem tři vlastní. Že Moravská Slavia Brno, v současnosti hrající až v krajském přeboru, kdysi porazila i Real Madrid. A nebo o sportovci, který vedle fotbalu reprezentoval svoji zemi ve čtyřech dalších sportech. Raritní oblasti jsou rozdělené do 21 kapitol, kde nejsou jen pouhé výčty, takže čtení je plynulé.

Je naopak velká škoda, že v knize je řada nepřesností ve jménech některých fotbalistů či názvech klubů. Čtenáře, který se ve fotbalovém světě orientuje, k nim bohužel sklouzne oko. Nebýt jich, je hodnocení vyšší.

Užším rozsahem je však kniha dobrá volba i pro „nečtenáře“ a prototypem fotbalové oddechovky.

Fotbalové rarity

Autor: Vítězslav Šlechta

Počet stran: 172

Rok vydání: 2003

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]