Sir Bobby Robson: horník, který se prokopal na Nou Camp

Těžko byste při pohledu na seznam slavných trenérů Barcelony o některém z nich hádali, že pracoval jako elektrikářský učeň v uhelných dolech. Jeden takový ale existuje – legendární Sir Bobby Robson, který svoji netradiční cestu do světa elitního fotbalu popisuje v autobiografické knize Farewell but not Goodbye.

Robson patří k nejvýznamnějším trenérům v historii anglického fotbalu. Národní tým, který vedl osm let, dotáhl do semifinále světového šampionátu v roce 1990. Úspěchy sbíral i na klubové úrovni, kde působil na lavičkách Ipswiche, PSV Eindhoven, Barcelony, Porta či Newcastlu. Vedl špičkové útočníky – Linekera, Shearera, Ronalda, Romária či Van Nistelrooye. Nezaostal ani jako hráč, za Anglii nastoupil ke dvaceti utkáním.

Vzhledem k takto bohaté kariéře, kterou ve vrcholovém fotbale táhl přes padesát let, je až s podivem, že se Sir Bobby dokázal se svými vzpomínkami vměstnat pod tři sta stránek. I kdyby se rozepsal na dvojnásobek, určitě by měl co nabídnout.

Člen anglické fotbalové Síně slávy prozrazuje některé málo známé příběhy. Například kterak se snažil do Barcelony dostat kanonýra Alana Shearera či první setkání s tehdy ještě mladým trenérským floutkem Josém Mourinhem, jehož coby asistenta vytáhl do světa špičkového fotbalu. Co se týče Shearera, po přečtení knihy mimo jiné pochopíte, proč se jako trenér neuchytil.

Sira Bobbyho zdobí v knize schopnost vypořádat se se všemi úskalími s příznačnou dávkou humoru, včetně dvou úspěšných bitev s rakovinou. Odlehčeným přístupem připomíná jeho vyprávění jiného trenérského matadora Harryho Redknappa, o jehož autobiografii si můžete přečíst zde.

Užší rozsah knihy si nepatrně vybral svoji daň, protože angažmá v PSV či Barceloně dostává výrazně méně prostoru než štace v Newcastlu. Na druhou stranu je to možná pochopitelné, když se konečně dostal na lavičku klubu, kterému odmalička fandil. Chybí i jakákoliv zmínka o udělení rytířského titulu z roku 2002.

Sir Bobby zemřel po dalším boji s rakovinou v roce 2009. Svojí kariérou dokázal, že není potřeba angažmá ve velkém anglickém klubu, aby se trenér vryl do pamětí fanoušků. Stačí projevit lidskost, pokoru a nebýt nafoukaný. A mít trochu toho štěstí na kvalitní útočníky.

Farewell but not Goodbye

Autor: Bobby Robson

Počet stran: 310

Rok vydání: 2005

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]