Harry Redknapp: nadhled a fórky trenérského baviče

Možná není nejúspěšnější a nemá ve sbírce nejvíc trofejí, ale má kontakty všude a všichni znají jeho. Není povolanějšího člověka, který by lépe povyprávěl o vývoji anglického fotbalu za posledních 60 let. Harry Redknapp to ve své autobiografii dokázal ukázkově.

Největší klub, který Redknappa angažoval, byl londýnský Tottenham, s nímž protřelý kouč vybojoval účast v Lize mistrů, kde tým s rozkvétajícím Garethem Balem dal na frak Interu i AC Milán. Jinak vedl spíš průměrné celky Portsmouthu, West Hamu či Bournemouthu.

Jeho trenérský život je právě díky občas zvláštním poměrům uvnitř těchto klubů nesmírně pestrý a plný příhod, které by trenéři Chelsea či Manchesteru United jen těžko zažili. Redknapp umí všechny své zážitky podat s patřičným nadhledem a nevynechá jedinou příležitost, aby si vystřelil ať už sám ze sebe, tak z někoho jiného. Suchý anglický humor tady vážně nečekejte.

Dokáže ale přejít i na vážnou notu, velice dobře se mu daří do kontextu zasadit změny, kterými fotbal v Anglii za posledních několik desetiletí prošel. Sám na sobě jako ryzím křídlu si všímá například postupného zániku této pozice na hřišti, s přibývajícími stránkami je pak rozladěný z chování fotbalistů v kabině a mimo hřiště.

Díky jednoduché a čtivé angličtině otáčíte stránku za stránkou s naprostou lehkostí. Nepravosti Redknapp kritizuje s přímostí Milana Luhového a historky vypráví s ladností Miroslava Donutila. Koneckonců, nedalo by to moc práce, kdyby si z těch nejlepších sestavil večerní one man show.

Chcete ochutnávku?

Měl jsem v Bournemouthu hráče, který neměl ponětí o reálném světě. Když si přišel pro první výplatu, obvinil mě, že jsem ho ošidil.
„Trenére, řekl jste, že budu dostávat 220 liber týdně, ale dostal jsem jen 150,“ povídal.
„To dělají srážky, Carle. Daň, pojištění,“ vysvětlil jsem.
„Co to je? O tom jste mně nikdy neříkal,“ ptal se.
„Musíš platit daně a pojištění. Dělá to každý,“ odpovídal jsem co možná nejklidněji. Nechápal to.
„Když jsem maloval pokoje s Leroyem, řekl, že dostanu sto liber a taky jsem je dostal,“ trval na svém.
„A co ve tvých dalších zaměstnáních? Tam jsi přece musel také platit,“ zajímalo mě.
„Neměl jsem žádné zaměstnání. Jenom malování s Leroyem.“

Always Managing

Autor: Harry Redknapp, Martin Samuel

Počet stran: 424

Rok vydání: 2013

Hodnocení #kopejzaknihu: 10/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]