Arsènal: od nudné party k Invincibles

Nudná fotbalová parta, nezapomenutelný tým Invincibles či celek, který kombinační hrou oslovoval i nezaujaté fanoušky. Tím vším byl v posledních několika dekádách Arsenal. Cestu londýnského klubu shrnuje Alex Fynn v knize Arsènal: The making of a modern superklub.

Fynn jakožto spoluautor není pouhým pozorovatelem zvenčí, v minulosti působil jako poradce Arsenalu na poli médií a marketingu, takže mnoho událostí měl přímo před nosem.

V knize se zabývá obdobím od roku 1983 až do první dekády nového tisíciletí. Jako startovací bod si Fynn vybral vstup Davida Deina do klubu, jehož investici do Arsenalu označil tehdejší předseda Peter Hill-Wood jako naprosté bláznovství.

Jenže právě pod Deinem začal pozvolný vzestup Gunners, který sice napřed musel skousnout nálepku „boring, boring Arsenal“, kterou mu odpáral až příchod zahraniční enklávy v čele s trenérem Arsenem Wengerem a hráči jako Dennis Bergkamp a Thierry Henry. S nimi následně získal tři tituly v Premier League, přičemž poslední z nich bez jediné porážky.

Fynn v knize mapuje jak výkony na hřišti, tak mimo ně, zejména přesun na nový stadion ze stařičkého Highbury. Přečíst si tak například můžete o tom, jak celá výstavba málem ztroskotala na zatvrzelosti majitele malé dílničky, kterou klub nutně potřeboval odkoupit a srovnat se zemí. Stadion stojí, takže asi víte, jak to nakonec dopadlo. Ale byl to boj!

Hodně prostoru vcelku logicky dostává i Wengerova filozofie, která je rozebíraná do opravdu velkých detailů. Na druhou stranu, francouzský stratég s autorem knihy očividně nijak nespolupracoval, takže motivace některých jeho na první pohled zdánlivě nepochopitelných kroků může být jen dohad. Fynn se naštěstí neuchýlil k fanouškovskému pohledu a nebojí se řadu věcí kritizovat.

Kniha vyniká svojí podrobností, což je pro nezaujatého čtenáře místy paradoxně spíš ke škodě. Kapitoly věnované handlování akcií nejsou příliš záživné, pokud tedy neprahnete po důkladné analýze mocenských vztahů v čase. Pro zanícené „kanonýry“ ovšem skvělý náhled pod pokličku.

Ať už jste v závěru Wengerova působení v Arsenalu patřili do skupiny AKB (Arsene Knows Best), nebo AMG (Arsene Must Go), Fynn v závěru knihy správně předpověděl jednu věc – po odchodu svého nejúspěšnějšího manažera v historii bude mít Arsenal setsakra problémy…

Arsènal: The making of a modern superclub

Autoři: Alex Fynn, Kevin Whitcher

Počet stran: 300

Rok vydání: 2011

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]