Fotbal 11 na 11: sto odpovědí na fotbalové bizarnosti

Dostal jsem kdysi zajímavou otázku. Proč se fotbal hraje na poločasy a hokej na třetiny? Popravdě jsem si s odpovědí absolutně nevěděl rady a musel jsem říct, že zkrátka nevím. Dnes už bych na tom byl výrazně lépe, hlavně díky knize Proč se hraje fotbal 11 na 11 od Luciana Wernicka.

Kdo vymyslel penaltový rozstřel? Kdo byl první hráč tmavé pleti v oficiálním zápase? Jak dlouho trval nejdelší zápas? Kdo vymyslel červené a žluté karty? Odpovědi na takové otázky lze najít v relativní novince na knižním trhu, která vyšla teprve v minulém roce.

Když jsem si ji přinesl z knihovny, řekl jsem přítelkyni, že tohle je její čtení na dovolenou. Byť si v ní chvíli listovala, nakonec jsem ji k četbě nepřesvědčil. Dělal jsem si samozřejmě legraci, protože byla určená především pro mě. Nicméně když jsem se prokousával každou další stránkou, stále jsem si říkal, že tahle kniha JE i pro ženy. Proč? Protože přesně takové záludné otázky umí klást!

Však si to představte – když prosedíte desítky večerů u fotbalu a ona se vás zeptá, proč se hraje na dva poločasy, a vy nevíte, jste u ní za blbce, že takovou základní věc vlastně nevíte…

Pánové, vaše přítelkyně tuhle knihu s největší pravděpodobností číst nebudou, ale vy byste měli. Buďte připravení na jejich zvídavé otázky, když si k vám na ten fotbal třeba někdy večer přisednou. Je totiž nebude zajímat, kolik gólů dal Ronaldo z přímých kopů a patrně se neblýsknete ani tím, když zpaměti vyjmenujete čtvrtfinalisty mistrovství světa 1994.

Kniha je psaná zábavnou formou, rozhodně dobrá oddychová volba na dovolenou. Mezi stovkou otázek jsou hlavně dvě široká témata – zajímavosti z fotbalových pravidel a kuriozity až bizarnosti z fotbalové historie.

Ideální je pro hlavně pro ty, kteří se historií dosud až tolik nezabývali. Spousta odpovědí totiž pochází z britského prostředí, takže pokud máte ponětí o vývoji fotbalu v Anglii, asi budete řadu otázek přeskakovat, protože odpovědi jsou notoricky známé – i proto snížená známka v konečném hodnocení.

Na druhou stranu, jestli někdy vyloučil rozhodčí svého asistenta, to by si přece chtěl přečíst každý…

Proč se hraje fotbal 11 na 11

Autor: Luciano Wernicke

Počet stran: 248

Rok vydání: 2018

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]