Vlastimil Petržela: ostrým jazykem o Rusku, hazardu a lécích

Podobných trenérských svérázů na české scéně moc nenajdete. Už jen proto, že si před nikým nikdy nebral servítky, láká autobiografická kniha Vlastimila Petržely s názvem Vzlety a pády k přečtení.

O výrobu knihy se postaral Roman Smutný, který za sebou má podobné počiny o dalších trenérech Vlastislavu Marečkovi či Petru Uličném. Knihu představuje jeden dlouhý rozhovor, který je rozdělen na jednotlivá Petrželova trenérská i hráčská angažmá.

Vrcholem je čtyřleté působení v Zenitu Petrohrad, kde se Petržela stal prvním zahraničním koučem v ruské lize a otevřel tak cestu mnoha českým fotbalistům do tamní soutěže. Se Zenitem získal ruský pohár a dotáhl jej do čtvrtfinále Poháru UEFA. Hovory o poměrech v ruském fotbale či následné zkušenosti z ázerbájdžánského Něftči Baku patří mezi top kapitoly v knize.

Velká pozornost pochopitelně směřuje i na temnější stránku osobitého trenéra – otevřeně mluví o své závislosti na lécích, která jej dohnala až k léčení v psychiatrické léčebně Bohnice. Léčbu podstoupil i kvůli gamblerství, v kasinu totiž i díky vysokým výdělkům v Petrohradě podle svých propočtů protočil půl miliardy.

„Bylo to tak, že než začal zápas, tak mi dal doktor dvě tabletky. Ani jsem pořádně nevěděl, co to je. Jen mi řekl, že to mám, abych byl v klidu.“

Vyprávění ostrým a politicky nekorektním jazykem velmi dobře vystihuje Petrželovu osobnost. Ego někdejšího kandidáta na trenéra české reprezentace vám poroste před očima s každou další otočenou stránkou.

V mnoha aspektech mně Petrželův životní osud připomíná anglického Briana Clougha – oba hráli na pozici útočníka, oběma de facto ukončilo kariéru zranění, oba začali brzy trénovat, oba dělali z odložených a bezejmenných hráčů špičkové fotbalisty. A právě jejich ego je občas přivedlo do pěkného maléru. Recenzi na autobiografii Briana Clougha si můžete přečíst zde.

Petržela možná neposbíral tolik titulů a pohárů jako někteří jeho kolegové, ale při čtení zjistíte, že patrně vede v tom, kolik „neposlušných“ hráčů poslal do pr… Doslova. V sekci českých autobiografií jsou Vzlety a pády dalším svěžím závanem.

Vlastimil Petržela – Vzlety a pády

Autoři: Roman Smutný, Vlastimil Petržela

Počet stran: 304

Rok vydání: 2017

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]