Mezi dvěma brankami: učebnice, biografie, nebo propaganda?

Když brouzdáte antikvariáty, občas objevíte knihu, o které jste nikdy předtím neslyšeli, ale zaujme vás. Taková byla moje cesta k publikaci z roku 1951 s názvem Mezi dvěma brankami, která v sobě má něco zcela odlišného, než jsem očekával.

Spoluautorem knihy je jeden z bývalých reprezentačních obránců Ladislav Ženíšek. Důrazný zadák hrál i na mistrovství světa 1934, kde se Československo prokousalo ke stříbrným medailím. Je také pětinásobný mistr s pražskou Slavií, v pozdější kariéře se věnoval trenérské práci. Druhým autorem je rozhlasový reportér Otakar Procházka.

Kniha se pokouší o zhodnocení tehdejšího stavu československého fotbalu. Nedokážu posoudit, nakolik autoři vycházejí z vlastních názorů a předsvědčení, nicméně z každé stránky na vás sálají ideje minulého režimu. Místy je to úsměvné, místy spíš nepříjemné.

Politika zasahuje i do samotného konceptu knihy, protože minimálně dvě kapitoly jsou zcela věnovány „oslavě“ vzestupu fotbalu v ostatních lidově demokratických zemích jako Bulharsko či Rumunsko. Zda má něco takového místo v knize, která se v začátku tváří jako příručka pro mladé fotbalisty, nechám na zvážení.

Pár čtivých a ideologicky neposkvrněných stránek v knize přesto je, docela zajímavá kapitola pojednává o Ženíškově dvouletém angažmá v Americe, kde se propracoval z prodavače až mezi nejlepší tamní hráče. Jeho dobrodružná zaoceánská anabáze však celkový dojem z knihy nezachrání.

Mezi dvěma brankami

Autoři: Ladislav Ženíšek, Otakar Procházka

Počet stran: 130

Rok vydání: 1951

Hodnocení #kopejzaknihu: 2/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]