European Game: hledání konkurenční výhody

Už jste někdy byli na fotbalovém poznávacím zájezdu? Pokud ne, Daniel Fieldsend udělal práci za vás. V knize European Game můžete procestovat starý kontinent a přičichnout k know-how osmnácti klubů.

Daniel Fieldsend je docela zajímavou postavou. Je držitel trenérské licence UEFA a řadu let pracoval v akademii anglického Liverpoolu. Vedle trénování a skautování se ale podílel například i na zpracování vlastností hráčů pro populární hru Football Manager.

Na pomyslný vrchol jeho „akademické“ tvorby lze postavit právě knihu European Game. Fieldsend za tři měsíce procestoval osm zemí, ve kterých sbíral poznatky o osmnácti různých klubech. Nenajdete mezi nimi ovšem celky z Velké Británie, kterou jako svoji domovinu záměrně vynechal.

Na knize je patrné, že Fieldsend si stanovil při zpracování knihy poměrně jasný cíl, čeho chce dosáhnout. Návštěvy v jednotlivých klubech totiž nejsou plytkým opakováním již známých věcí a popisem veškerého dění, ale usilovnou snahou o nalezení konkurenční výhody daného klubu v porovnání s jeho soupeři.

A tak si například můžete přečíst, jak Feyenoord Rotterdam cepuje své žáky a dorostence na zablácených hřištích a neposkytuje jim žádný velký komfort, aby z nich vychoval fotbalové bojovníky. V FC Porto se zase snaží přijít na to, proč klub produkuje nejen skvělé hráče, ale rovněž trenéry.

Speciální kapitolu pak tvoří pohled na přestupovou politiku různých typově podobných evropských celků. Fieldsend hledá určité vzorce chování velkoklubů, středně velkých klubů i těch menších.

Velkou předností knihy je její přímočarost, autor nezaplňuje text nadbytečnými informacemi a jde vždy k jádru věci. Pokud hledáte knihu o groundhoppingu říznutou analytickými vhledy, přečtením European Game rozhodně neuděláte chybu.

The European Game

Autor: Daniel Fieldsend

Počet stran: 260

Rok vydání: 2017

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]