Goal: britská romance s příchutí pohárové horečky

Fotbal a milostný příběh – kombinace, která do sebe na první pohled vůbec nezapadá. Autor mnoha britských novel Sydney Horler ovšem toto tvrzení poměrně zdatně popírá, čehož je důkazem jeho kniha Goal.

Novela pochází už z roku 1920 a odehrává se v Anglii v době přerodu amatérského fotbalu v profesionální. Pokud jsem správě pátral, jedná se o jednu z šesti knih, která od autora více než 150 detektivek a thrillerů vyšla v češtině.

A ne v ledajaké češtině. Goal je v překladu od Karla Fanty psaný libozvučnou starou češtinou, která je promíchaná s anglickými výrazy, takže se prokousáváte archaickými spojeními jako „docíliti goalu“, „vyběhnouti k trainingu“ či „dokonalý sportsman“. Jazyková stránka knihy má zvláštní kouzlo, protože vás dokáže mnohem reálněji přenést do dobové atmosféry příběhu.

Hrdinou Goalu je talentovaný fotbalista Richard Marr, jenž se kvůli krachu rodinného podniku ocitl téměř na mizině a aby se dokázal uživit, řeší přestup mezi profesionály. Pro pochopení – na hráče, kteří se hrou obohacovali, nebylo tehdy nahlíženo zrovna nejlépe.

Marr se setkává s řadou typických postav pro fotbalovou zápletku – zachmuřeným trenérem, zákeřným továrníkem coby majitelem klubu, charismatickým kapitánem či horlivým sportovním novinářem. A když se do příběhu zamotá pohledná Margaret Kirkbyová, je vymalováno. Navíc je v sázce anglický pohár…

Goal splňuje všechny parametry nenáročného čtení s fotbalovou tématikou. Dokresluje, jak byl fotbal a fotbalisté vnímáni v tehdejší společnosti. Horler napsal ještě několik dalších fikcí z prostředí fotbalu, například A Legend of the League nebo The Ball of Fortune. Rád si některou obstarám, pokud se to podaří. Goal jim umetl cestu.

Goal

Autor: Sydney Horler

Počet stran: 208

Rok vydání: 1920

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]