Ve stínu tribuny: od opilého maskota po horor ve Wembley

Mnoho různých povah a charakterů lidí se pohybuje ve fotbalovém prostředí. Právě na ně se zaměřil skotský autor Ian Plenderleith, který z nich vytvořil svoji povídkovou sbírku Ve stínu tribuny.

V angličtině má povídková kniha o něco působivější název For Whom the Ball Rolls, českému vydání zase dominuje přebal zobrazující slavnou liverpoolskou tribunu The Kop. Co se týče obsahu, kvalita povídek se liší kus od kusu.

Hned zkraje můžete nalistovat skvělé četní o maskotovi, který rád holduje alkoholu a díky náhodě rozehrává hru s novou přítelkyní, jež si o něm myslí, že je profesionální fotbalista. Pobaví i příběh o tom, co všechno se může stát, když vám šéf vrazí do ruky dva lístky na zápas do Wembley, kde máte na 90 minut zabavit důležitého obchodního klienta, jenž o fotbale nemá ani páru.

Fotbalových povídek najdete v knize dohromady třináct, jako bonus ještě autor přidává dalších deset příběhů, které se fotbalu přímo nedotýkají. Zajímavostí je, že za jednu z nich s názvem Wendellův konec vyhrál v soutěži časopisu Observer 475 lahví piva. Většina z 23 příběhů by snesla označení „černá komedie“.

Plenderleith se v knize prezentuje jako zdatný vypravěč a tvůrce postav, ne všechny náměty ale mají potřebný náboj. Ve stínu tribuny odpovídá průvodnímu jevu většiny povídkových sbírek – ne všechny texty člověku zkrátka „sednou“. I proto je výsledná známka průměrná. Kniha rozhodně potěší ty milovníky fikce, kteří mají v oblibě někdy až bizarní figurky z fotbalového prostředí.

Ve stínu tribuny

Autor: Ian Plenderleith

Počet stran: 271

Rok vydání: 2001 (český překlad 2004)

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]