Dynamo: syrové svědectví (nejen) fotbalové odvahy

Fotbal se objevuje v mnoha válečných příbězích. Jeden z těch vůbec nejsilnějších se odehrál za druhé světové války v Kyjevě a jeho okolí a do knihy s názvem Dynamo: obrana cti Kyjeva jej zaznamenal britský spisovatel Andy Dougan.

Taky se vám někdy stává, že doma na polici čas od času pohlížíte na knihu, kterou jste si pořídili před dlouhou dobou a ještě ji stále nemáte přečtenou, protože nepřišel vhodný čas? Mně už několikrát trklo do očí právě Dynamo, ale i když jsem jej držel v minulých měsících častokrát v ruce, vždy jsem knihu odložil na později.

Až nakonec přišel čtvrtek 24. února 2022. Kyjev a další ukrajinská města se ocitla pod palbou ruského agresora. Nevěděl jsem přesně, o čem Dynamo je, ale z obálky jsem tušil, že je rovněž zasazená právě do válečných událostí.

A tak několik dní poté, co stateční Ukrajinci bránili svoji zemi, rozhodl jsem se konečně se začíst do Dynama, byť bych tak tisíckrát raději učinil v době míru. A jak to šlo? Nikterak objemná kniha sice nepadla úplně najednou, ale bylo těžké ji odkládat z ruky.

Příběh se odehrává během několika měsíců války, kdy na Kyjev útočili nacisté a město de facto dostali pod svoji kontrolu. K uklidnění obyvatelstva povolili vytvoření městské fotbalové soutěže, v níž startovala mužstva německých vojáků i mužstva složená z ukrajinských hráčů.

Sebevědomí Němci nepočítali s tím, že by jejich týmy snad někdo mohl porazit. Když ovšem majitel jedné z kyjevských pekáren složil tým převážně z hráčů, kteří před válkou sbírali úspěchy s místním Dynamem, dostala německá pýcha tvrdý direkt…

Projevení nezlomné vůle na hřišti zvítězit s sebou pro hráče bohužel přineslo kruté následky, pro řadu dokonce smrt v pracovním táboře.

Pokud je například populární příběh o vánočním válečném příměří za spoustu let přetvořen již do téměř pohádkové podoby, příběh hráčů Dynama je v této knize podán v syrově brutální podobě až do samého konce.

Fotbalový čtenář z knihy pochopí, z čeho vycházejí a jakými hodnotami se řídí Dynamo Kyjev až do své současnosti. Ale i když vás třeba fotbal vůbec nezajímá, nepochybně v ní najdete výraz silné odvahy a statečnosti, které v sobě má ukrajinský národ zakořeněné.

Dynamo: obrana cti Kyjeva

Autor: Andy Dougan

Počet stran: 168

Rok vydání: 2001

Hodnocení #kopejzaknihu: 9/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]