Johan Cruyff: tajemství totálního fotbalu

Kdyby se skládala nejlepší jedenáctka fotbalové historie, těžko by v ní chyběl. Vedle nesmrtelného odkazu v podobě realizace „totálního fotbalu“ po sobě zanechala nizozemská legenda Johan Cruyff naštěstí i odkaz písemný – autobiografii Moje filozofie fotbalu.

Na knize Cruyff pracoval jen krátce před svou smrtí v roce 2016, kterou zapříčinilo pokročilé stádium rakoviny. Trojnásobný vítěz Zlatého míče si v ní rozhodně nebere servítky, takže výsledkem je „co na srdci, to na papíře“.

Autobiografii lze rozdělit do přibližně tří částí, z nichž každá si zaslouží trochu rozdílné hodnocení. V první se Cruyff věnuje své hráčské dráze a v druhé trenérské. V obou rolích zaznamenal velké úspěchy v Ajaxu Amsterdam a Barceloně. Ve vyprávění se hodně soustřeďuje na principy a zásady, ze kterých jako hráč či trenér vycházel a dokumentuje je na příkladech.

Určitě zde nečekejte podrobné vzpomínky na slavné zápasy jeho kariéry – je dobré o Cruyffovi už něco vědět, než se do knihy vůbec pustíte, abyste se orientovali v kontextu.

Celou knihou se prolínají Cruyffovy neshody a názorové rozdíly s jinými lidmi. Nejmarkantnější je tento průvodní jev v třetí části knihy, kterou věnuje funkcionářské roli v Ajaxu Amsterdam. Na můj vkus je tato pasáž až příliš prošpikovaná popisem politického boje uvnitř organizace. Je důkazem, že Cruyffovi na jeho mateřském klubu nesmírně záleželo a nekompetentní vedení jej trápilo, nicméně osobně bych tuto část textu osekal na úkor více informací z jeho hráčských či trenérských let.

Úplně na závěr v knize objevíte to, nač možná většina čtenářů čeká – hlavní principy tzv. totálního fotbalu, které přežívají v různých variantách dodnes. Cruyff nastiňuje různé herní situace, které by ale ideálně dokreslila chybějící grafická úprava.

Ačkoliv kniha má své nedostatky, má jednu obrovskou přednost – obálku. V tomhle případě prostě platí, že obal prodává. Nizozemská oranžová barva vás práskne do očí na první pohled a křičí na vás „Kup si mě!“  

Johan Cruyff: Moje filozofie fotbalu

Autoři: Johan Cruyff, Jaap de Groot

Počet stran: 324

Rok vydání: 2016 (český překlad 2017)

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]