Česká ulička: hledání definice národního stylu

Co je to česká ulička a jak ji nejlépe charakterizovat? Odpověď na tuto otázku se snaží najít stejnojmenná kniha Maxima Boryslawského, který vyráží po stopách domácího fotbalu už od dob proslulého „hadráku“.

Pojem česká ulička se v užším moderním pojetí začal hojně používat pro chytrou přihrávku středem protivníkovy obrany do velké šance, ovšem tato kniha chápe spojení česká ulička jako mnohem širší definici stylu, kterým se proslavil československý fotbal.

Snoubí se v něm chytrost, technika, rafinovanost, týmová souhra a spousta dalších vlastností, které jsou typické pro domácí fotbalovou školu a které odlišují náš fotbal od toho německého, anglického či španělského. Česká ulička je podle Boryslawského „terminus technicus“, který je dílem tisíců různých lidí.

Kniha jde až k úplným kořenům, které hledá na pražských pláccích, kde party kluků proháněly „hadrák“, případně také trochu odlišně vyrobený „cibulák“. Nechybí hledání původu prvních tuzemských pravidel s názvem „Kopaná jednoduchá“, vzpomínky patří i prvním klubům s bizarními názvy jako SK Fofr, SK Šněrovadlo, AC Bacily.

Ve vyprávění nefigurují jen hráčské hvězdy jako například Košek, Baumruk či Silný, ale i spousta na první pohled bezvýznamných postaviček z tehdejší pražské fotbalové scény. Díky nim kniha výtečně vykresluje atmosféru doby. Třeba takový kustod Sojka vysvětluje svoji alchymii pumpování míče, jehož správné nahuštění poznával podle zvuku.

Nejvýznamnější postavou celé knihy je ovšem proslulý John „Dědek“ Madden. Skotský trenér, který vedl pražskou Slavii, do československého fotbalu přinesl některé zahraniční znaky. V knize jsou zachycené jeho svérázné myšlenky, neortodoxní metody i úsměvné dialogy.

Kniha není historickou encyklopedií, ale je psána vyprávěcím stylem formou příběhů a historek, což jí dodává na čtivosti. Do dávné minulosti přenáší čtenáře i použitý jazyk, který používá starší termíny, nicméně lze jim bez problémů rozumět.

Česká ulička jako kniha má nepochybně hodnotu historickou, protože přináší cenné informace, ovšem díky svému odlehčenému podání zvládá na čtenářově tváři vytvářet i úsměv.  

Česká ulička

Autor: Maxim Boryslawski

Počet stran: 280

Rok vydání: 1957

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]