Pirates, punks and politics: když se Brit zamiluje v Německu

Některé lásky zkrátka nejsou na celý život. I tam, kde se permanentky na stadion dědí z generace na generaci, může dojít k přetrhání pout s milovaným klubem. Přesně tak dopadl Angličan Nick Davidson, který se rozkmotřil se svým Watfordem a našel překvapivou milenku v německém St. Pauli. O své romanci napsal knihu s názvem Pirates, punks and politics.

Davidson patří k fanouškům, které od anglického fotbalu odradila stále narůstající míra komerce. Smutně vzpomíná na stadiony, kde mohl okupovat místa k stání, kde mohl za pivo zaplatit hrstkou drobných místo klubové karty.

Když jednoho dne narazí v bezcílném brouzdání internetem na německý klub St. Pauli, jeho svět se rázem změní – k lepšímu. V jeho fotbalových očích se znovu objeví jiskry, protože najde klub, který ze své vlastní podstaty bojuje proti všem neřestem moderního fotbalu i moderní společnosti.

Celek z Hamburku je po světě známý za svůj odmítavý postoj k rasismu, homofobii či fašismu. Pořádá sbírky pro sociální menšiny, protirasistické turnaje a mnoho dalších projektů, které přesahují rámec fotbalu.

„Hledal jsem něco, v co bych zase mohl věřit. Klub, který bude ztělesňovat moje politické názory a fanouškovskou scénu, která bude reprezentovat vše, co jsem na fotbalu miloval, když jsem vyrůstal, ale vzala mi to korporatizace moderní hry. Našel jsem St. Pauli a znovu se zamiloval. Pokud budu upřímný, můj první pocit po dopsání knihy byl strach. Strach, že se bude historie opakovat a někdo mi vezme to, pro co jsem připraven cestovat stovky mil.“

Davidson se do klubu zamiluje ihned poté, co poprvé zavítá na stadion Millerntor a při nástupu týmu na hřiště uslyší první tóny klubové hymny Hells Bells od AC/DC… Jeho pouto ke klubu zesílí natolik, že o pár let později vznikne právě kniha Pirates, punks and politics.

Jak už název napovídá, obšírně se v ní věnuje historickým kořenům, které sahají až do doby pirátů, kteří se pohybovali v přístavním městě, až přes punkery a anarchisty, kteří klub mohutně podporovali v dobách ještě nedávných, ale i současných.

Na své si v knize přijdou i příznivci groundhoppingu, protože své místo mají i zápisky z několika výjezdů nejen na domácí Millerntor, ale i jiné německé stadiony od první po čtvrtou bundesligu.

Kniha je krásným svědectvím toho, že i v současné vládě peněz stále existují kluby, které dokážou svým fanouškům naslouchat (byť to někdy hodně bolí). O St. Pauli se z knihy dozvíte v podstatě vše – o historii, fanoušcích, stadionu, ale především jedinečné kultuře a sdílených principech a názorech.

Už jste naladili AC/DC, abyste se mohli dát do čtení?

Pirates, punks and politics

Autor: Nick Davidson

Počet stran: 252

Rok vydání: 2014

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]