Tommy Lawton: góly ztracené uprostřed války

Drtivá většina fanoušků Evertonu si při otázce na největší legendu anglického klubu vybaví jméno Dixieho Deana. Nebýt ovšem války, mohla by odpověď znít Tommy Lawton. Deanův nástupce na hrotu útoku poslal už v roce 1947 do českého překladu svoji knihu Football je můj život.

Ta zpropadená druhá světová válka! Kvůli přerušeným oficiálním ligovým soutěžím scházely góly ve statistikách už slavnému Josefu Bicanovi, láteřit na nepříznivou dobu může ale i Tommy Lawton. O šest let mladší útočník než Bican dost možná přišel o svá nejproduktivnější léta právě kvůli celosvětovému konfliktu.

Ani válka ovšem nezabránila tomu, aby byl vnímán jako jedna z významných postav britské fotbalové historie. Vždyť jen za anglickou reprezentaci stihl v 23 zápasech nasázet 22 gólů! A pokud se podíváme na válečné zápasy, pak je bilance ještě lepší – v 23 zápasech dokonce 24 tref.

Knihu Football je můj život vydal záhy po skončení války v době, kdy přestoupil do londýnské Chelsea. Zahrnuje tedy především období Lawtonova fotbalových začátků a jeho následné osudy během války. Právě v této části se lze dozvědět spoustu informací a příhod ze zájezdů anglické „válečné“ reprezentace do různých zemí. Z neradostného období naštěstí předkládá spíše humorné historky.

Jak se později ukázalo, Lawton nebyl produktivní jen před brankou soupeře, ale také na papíře. Během svého života totiž vydal dokonce čtyři knihy s fotbalovou tématikou.

Football je můj život

Autor: Tommy Lawton

Počet stran: 176

Rok vydání: 1947

Hodnocení #kopejzaknihu: 5/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]