Fotbalová horečka: fanouškovství jako diagnóza

Co obnáší naprostá oddanost fanouška svému klubu? Existuje snad něco důležitějšího než sobotní odpoledne na fotbalovém stadionu? V naprosté klasice sportovní beletrie s názvem Fotbalová horečka popisuje svůj život s londýnským Arsenalem britský autor Nick Hornby.

Fotbalová horečka představuje podobnou klasiku, jakou je pro český národ například Klapzubova jedenáctka. Přestože jsem o knize slyšel už před mnoho lety a rovněž jsem od Nicka Hornbyho přečetl řadu dalších knih, dostal jsem se k Fotbalové horečce až v nedávné době.

Obecně velmi chválená kniha nezklamala ani mě a dostal jsem přesně to, co jsem od Hornbyho čekal – osobitý příběh, schopnost dělat si legraci sám ze sebe, umění poukázat na detaily, které člověk často přehlédne.

Fotbalová horečka je v podstatě autobiografickou knihou muže, kterému se zcela změnil svět, když jej otec v jeho jedenácti letech vzal na fotbal. Jeho láska k Arsenalu vzplála bleskovou rychlostí a záhy pochopil, že z „fandovství“ už není úniku.

Hornby sdílí se svými čtenáři celou škálu svých pocitů ze života s londýnským klubem – radost, štěstí, ale i naštvání, chmury, zlost, frustraci (té je v příběhu opravdu hojné množství). Hornby dobře věděl, že Arsenal v éře ještě před vznikem Premier League v mnoha sezonách nestál za nic, ale nijak to neskrývá a naopak s humorem přijímá stav, v jakém jeho milovaný tým je.

Vžít se do jeho kůže zřejmě nejlépe dokáže jen podobně naladěný fotbalový fanatik, pro kterého je fotbal víc než cokoliv na světě. Není přitom žádným chuligánem, prostě jen touží „být při tom“ a vynechání návštěvy stadionu je pro něj nepřípustné.

Vnímání knihy bude určitě rozdílné i z pohledu stáří jejího čtenáře. Má totiž tři pomyslné části. V první Hornby vystupuje jako dítě, v druhé jako dospívající mladík a v třetí jako dospělý chlap. Mění se on i vše kolem něj, jen fotbal zůstává nejvyšší prioritou. A tak jsem možná vlastně rád, že jsem se ke knize dostal až nyní, kdy jsem posbíral zkušenosti ze všech tří fází života a mám pochopení pro Hornbyho myšlenkové pochody (tedy aspoň pro většinu). Za experiment by určitě stálo přečíst si knihu právě se zhruba desetiletými odstupy.

Ale ať už člověk čte knihu v jakémkoliv věku, jedno je všem společné – každý, kdo nosí v srdci jeden klub, nosí v sobě svoji vlastní Fotbalovou horečku.

Fotbalová horečka

Autor: Nick Hornby

Počet stran: 230

Rok vydání: 2001 (anglický originál 1992)

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]