Didier Drogba: fotbalem proti válce ve vlastní zemi

Pryč jsou doby, kdy Chelsea táhli za trofejemi hráči jako Čech, Lampard, Terry či Drogba. Stará garda už se rozloučila s aktivní kariérou a pomalou posílá mezi fanoušky své autobiografie. Didier Drogba už ji má dokonce i v češtině, v roce 2017 vyšla u nakladatelství Host pod názvem Oddanost.

Název pro knihu je přesný, dokonale totiž charakterizuje Drogbův přístup nejen k fotbalu, ale k životu obecně. Své postavení ve vrcholovém sportu si musel vydřít, čehož je důkazem fakt, že mezi elitou se objevil až v pozdějším věku.

Byla to jedna u hlavních věcí, které mě ještě před čtením zajímaly. Nebyl jsem zklamán, Drogba svůj fotbalový růst časově srovnává se svým vrstevníkem Thierrym Henrym a snaží se poukázat na faktory, kvůli kterým se v určitém věku neocitl ve stejné fázi kariéry jako francouzský střelec.

Velkou část knihy samozřejmě zaujímá Drogbovo úspěšné angažmá v londýnské Chelsea, kde své líčení hodně opírá o vztahy s jednotlivými trenéry. Není překvapením, že naprosté souznění nachází vedle Josého Mourinha.

Když už jsem si zhruba v poslední třetině knihy říkal, že Drogbova autobiografie příliš nevybočí z průměru, dostal se útočník Pobřeží Slonoviny ke kapitolám z působení v národním týmu. Skvělé, nejlepší část knihy. Stránky, kde popisuje, jak dokázal díky „terénní“ prezentaci trofeje pro nejlepšího afrického hráče roku napomoci sjednocení země, rozdělené občanskou válkou, zabrnkají čtenáři na emoce.

Některé pasáže zapadají do průměru, ale žádná do podprůměru, což je pozitivní zjištění. Drogba nikdy nepatřil k příliš výřečným fotbalistům, rozhovory rozdával střídmě a připouští, že býval spíše plachý. Jeho fanouškům proto kniha nabídne hlubší poznání jeho osobnosti, nezaujatým pak příběh chudého afrického kluka, který i přes odloučení od rodiny prahne po lepším životě v roli fotbalisty.

A dočká se happyendu.

Oddanost

Autor: Didier Drogba

Počet stran: 384

Rok vydání: 2017

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]