Tom Finney: návštěva u fotbalových gentlemanů

Fotbalista, instalatér, byznysmen, předseda, zastupitel, rytíř… Funkcí a titulů vystřídal za svůj život Tom Finney až nečekaně hodně. Nejznámější je stále bezesporu jako jedna z předních postav anglické fotbalové historie. Autobiografie legendy Prestonu North End je mezi čtenáři už od roku 2003.

Šikovný křídelník vlastně za celou svoji kariéru nikdy nezaznamenal žádný klubový ani reprezentační úspěch, přesto jeho jméno zná téměř každý, kdo se trochu zajímá o britský fotbal. Finney patří mezi slavnou poválečnou skupinu hráčů, do níž lze řadit takové persony jako Stanley Matthews, Nat Lofthouse či Tommy Lawton. Tuto éru pamětníci většinou označí jako „football at its best“.

Proč, to Finney dobře líčí ve své knize. Rozebírá například, jaká pozitiva měl platový strop pro hráče, proč i průměrné kluby dokázaly udržet své největší hvězdy – Finney sám je toho důkazem, jelikož celou kariéru strávil v dresu Prestonu, nebo jak krásně bylo fotbalu bez bulváru.

Na paparazzi by si Finney ve své době ani dávat pozor nemusel, vždyť za celou kariéru nedostal jedinou červenou, ba ani žlutou kartu. Unikátní rekord, o kterém se v knize trochu překvapivě nic moc nedozvíte, ale i to budiž důkazem skromnosti tohoto fotbalového gentlemana.

Spousta historek se váže i k Finneyho pracovní kariéře instalatéra. Vedle hraní fotbalu na světové úrovni dokázal vybudovat úspěšnou firmu a ne nadarmo se mu proto říká „instalatér z Prestonu“.

Autobiografie dvojnásobného nejlepšího fotbalisty roku v Anglii je vlastně skoro kulturní památka. Vystupuje v ní mnoho postav tehdejší doby a Finney jim skrz své vyprávění dokáže vdechnout život.

Občas jsem měl pocit, že sedím vedle Finneyho s Lofthousem a mlčky poslouchám, jak si vykládají historky. Nebo slyším z tribuny, jak mazák Bill Shankly dává Finneymu na hřišti céres coby nezkušenému zajíci.

Už proto přece kniha stojí za přečtení, nemyslíte?

Tom Finney: My Autobiography

Autoři: Tom Finney, Paul Agnew

Počet stran: 342

Rok vydání: 2003

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]