Zachraň knihu

Zachraňujeme jídlo, zachraňujeme pivo, pojďme zachránit pár knih! Nejde snad o to, že by se časem zkazily, ale spíš o jejich „rodiče“ – nakladatele. Jako téměř všem odvětvím jim poklesl prodej. Zavřená jsou knihkupectví, kde se odehrávají tři čtvrtiny odbytu. Ještě horší je ovšem situace, kdy velcí distributoři v tomto čase přestávají nakladatelům posílat utržené peníze za knihy.

Aby peníze dorazily bez překážek a co nejrychleji k vydavateli, je potřeba si knihu koupit přímo u něj. I proto dělá většina vydavatelství různé slevové akce, výhodné balíčky či platí dopravu. V některých případech kniha může být o pár korun dražší, ale celé roky jsme nakupovali ve slevách a možná nyní nastává ten čas, kdy se hodí nakladatelům něco vrátit.

Fotbalových titulů není na českém trhu tolik jako třeba na anglickém, ale pořád je z čeho vybírat. Několik jich můžete najít v už vydaných recenzích přímo na kopejzaknihu.cz, některé na ni ještě čekají. Pokusil jsem se udělat menší průzkum trhu a nabízím přehled, co nakladatelé v současné době nabízejí a co z mého pohledu stojí za povšimnutí.

Jota – nabízí slevu 20 % na vše, od 399 korun doprava zdarma. Jasnou volbou je zde ze všech stran chválená kniha Alexe Fergusona s názvem Leader. Pokud máte rádi hokej, přihoďte životopis Luďka Bukače.

Grada – zaměřuje se na vzdělávací knihy, takže můžete zkusit třeba Výživu fotbalisty, Fotbalovou školičku, ale v nabídce je i Řepkův Kapitán. Obrazový průvodce MS 1930-2014 za senzačních 49 korun místo 399! Sleva na knihy je minimálně 30 %, doprava zdarma od 500.

Host – pojďme ke mně domů do Brna, kde na vás čeká fakt velká pecka. Host nabízí balíček knih čtyř osobností (Zlatan Ibrahimovič, Didier Drogba, Manuel Pellegrini a Pep Guardiola) za 929 korun, ušetříte asi čtyři stovky. Neber to. V nabídce jsou další fotbalové tituly (např. Neohrožení o mistrovském titulu Leicesteru City) a samozřejmě sleva 20 % na vše.

Eminent – má na skladě starší tituly, například Bicanovo tajemství, Fotbal nemá logiku či sérii deníků Jaromíra Bosáka. Existuje možnost získat čtyři knihy za cenu dvou.

Olympia – novinka Fotbal krásný i krutý je ve slevě téměř o stovku oproti původní ceně. Další sportovní knihy lze objednat se slevami od 20 do 50 %.

XYZ – i tady je několik knih s cejchem „value for money“. Biografická kniha Vlastimila Petržely je za 99 korun, stejně tak biografie Cristiana Ronalda, u Lionela Messiho si přihodíte jen o dvacku navíc. Doplňte to dalšími životopisy Zinedina Zidana, Petra Uličného a Petra Švancary a nebude vám na přečtení stačit ani karanténa.

Práh – další relativní novinku Dvě minuty mistry světa o osudech stříbrných fotbalistů na MS do 20 let z roku 2007 sice nemám načtenou, ale zkuste ji se slevou 15 % a pak dejte prosím vědět, jaká je.

CPress – i v naučné literatuře se našlo místo pro fotbal. Doporučit můžu liverpoolské Příběhy legend, kdo je spíš na fikci, nechť zkusí povídky o fotbale s názvem Zelenobílá vykrádačka.

Ikar – tohle mě trochu rozesmálo, protože Ikar se zaměřuje hlavně na ženské čtenářky. Tak zkuste manželce či přítelkyni objednat příběh Jürgena Kloppa. A tady mně ani nedávejte vědět, jak to dopadlo.

Gelton – mám zde políčeno na knížku Trenér v dešti, která je z prostředí nižšího fotbalu v Česku. U vydavatele za přívětivou stovku.

Akcent – omlouvám se za product placement, ale můžete podpořit i třebíčské nakladatelství koupí mých Příběhů fotbalového Albionu.

…abych nezapomněl, stále je tu i možnost obstarat si například superbalíček magazínu Football Club, kde je jedenáct vydání za krásnou cenu 999 korun. Nově lze využít i PDF verze za příznivé ceny.

Budeme toho v následujících týdnech a měsících asi zachraňovat hodně, budeme mít patrně i hlouběji do kapsy. Nemůžeme všichni zachránit všechno, ale věřím, že pokud jste dočetli až sem, máte knihy rádi a chcete, aby vycházely i po téhle divné době. Já určitě, jelikož bych nakladatele v budoucnu rád využil i jako autor. Proto se budu snažit pár knih zachránit. Bylo by mně bez nich tak nějak smutno.

#zachranknihu