Bobby Charlton: kniha, kterou ctí i rival

V moderním fotbale je slovo legenda často nadužívané. Jestli ale na někoho opravdu sedí, pak je to slavný ofenzivní fotbalista Manchesteru United Bobby Charlton. Za jeho působivou kariérou v dresu Red Devils se můžeme ohlédnout v autobiografii s názvem My Manchester United Years.

Sira Bobbyho musí znát každý fanoušek Manchesteru United. V klubu strávil bezmála celou svoji profesionální kariéru a dlouhá léta držel řadu rekordů. V počtu odehraných utkání ho až v novém tisíciletí překonal Ryan Giggs, v počtu vstřelených branek pak Wayne Rooney.

Na začátku ohromujících čísel a statistik ale stálo velké štěstí. Stačilo třeba sedět jen na jiném místě v letadle, v němž v roce 1958 zahynula řada Charltonových klubových spoluhráčů, když se nedokázalo odlepit z ranveje mnichovského letiště a narazilo do skladu s palivem. Sám Charlton začíná svoji knihu právě tím, že si prakticky po celý svůj život klade otázku, proč právě on byl ten, kdo vyvázl živý.

Hned úvodní stránky jsou tak nabité emocemi, protože patří právě osobnímu svědectví mnichovské tragédie. Sunday Express dokonce ve své recenzi píše, že se jedná o „neuvěřitelně dojemné čtení a jedny z nejsilnějších stránek, které se kdy v některé fotbalové knize objevily“.

Silné momenty se objevují i na dalších stránkách, naštěstí už mnohem pozitivněji laděné. Charlton mapuje především úspěšnou éru „druhých“ Busby Babes, která vyvrcholila ziskem Poháru mistrů evropských zemí v roce 1968.

Mnoho prostoru v knize dostávají spoluhráči, zejména ti z hvězdného útočného tria, tedy George Best a Denis Law. Z vyprávění vyzařuje spíš skromnost, klid a důstojnost, takže mnoho historek k popukání v ní nečekejte. Pokud tedy ovšem nepřijde řada na Nobbyho Stilese, což, jak zjistíte, je tak trochu případ sám pro sebe.

Ať už by ale kniha byla napsaná jakkoliv, s tak silným příběhem a obdivuhodnou kariérou ve výsledku nemůže být špatná. A když si na goodreads.com mezi recenzemi přečtete, že jí plný počet hvězdiček dávají i zarytí fanoušci Liverpoolu, není o čem pochybovat…

My Manchester United Years

Autor: Bobby Charlton

Počet stran: 438

Rok vydání: 2008

Hodnocení #kopejzaknihu: 7/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]