José Mourinho: psychologické hry a konflikty pana výjimečného

Zrovna nedávno jsem v jednom komentáři známého španělského novináře Guillema Balaguea zahlédl poměrně trefné přirovnání, že José Mourinho je v současné době analogový trenér v digitálním světě. Angažmá v Manchesteru United dopadlo pro portugalského kouče neslavně, kdo by přitom před pár lety řekl, že kredit někdy až nezdravě sebevědomého stratéga nabere tak rychlý sešup. Já ne.

Pokud si chcete připomenout spíš ty světlejší chvilky z Mourinhova fotbalového života, sáhněte po knize Ciarana Kellyho s podtitulem Život a názory charismatického kouče. Osobně bych jej mírně poupravil na něco mírně kontroverznějšího, třeba na Konflikty a psychologické hry arogantního manažera.

Čím víc vám totiž narůstá počet přečtených stránek, tím víc se rozšiřuje seznam lidí, se kterými se Mourinho dostal během své kariéry do křížku. Velmi dobře jsou v knize zachycené také jeho psychologické hry s jinými trenéry či hráči. Dostávat se lidem pod kůži možná dokáže ještě líp než určovat taktiku na zápas.

O Mourinhově fotbalovém vývoji mluvil autor například s jeho profesory na univerzitě, bývalými spoluhráči či protivníky. Je zajímavé, že fotbalisté Porta, Chelsea i Interu Milán se v knize shodují, jak by za svého trenéra div nepoložili život, přičemž od jeho příchodu do Realu Madrid se karta obrací a vše končí vnitřní válkou v Manchesteru United.

Nad knihou se určitě pobaví ti, kteří si rádi připomenou Mourinhovy slavné výroky, jimiž je doslova napěchovaná. Dokonce jim je věnován jeden samostatný oddíl. V dalším oddíle lze najít rozbor čtrnácti vybraných utkání, v nichž je i s přehlednou grafikou pod drobnohledem Portugalcova taktika.

Osobně jsem si nejvíc oblíbil úvodní kapitoly, které líčí Mourinhovy trenérské začátky po boku Sira Bobbyho Robsona. Je trochu škoda, že kniha ještě nepokračuje do závěru druhého angažmá v Chelsea a následně v Manchesteru United, například kontrast ve vztahu k vlastním hráčům by v ní musel bít do očí.

Když se vrátím zpět na začátek, věřím, že i Mourinho po čase přejde do digitálního módu, byť nutnost sebereflexe bude asi svádět tuhý vnitřní souboj s jeho nedotknutelným sebevědomím. Ale byla by škoda se od Special One nedočkat dalších omelet a voayerů.


José Mourinho: Život a názory charismatického kouče

Autor: Ciaran Kelly

Počet stran: 296

Rok vydání: 2014

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]