Mezi ovcemi: jak se trénuje ve fotbalovém suterénu

Fotbalový život není jen o finálových zápasech Ligy mistrů a milionových kontraktech předních světových hvězd. Do jisté míry odvrácenou tvář hry se pokusil ve své knize Get Those Sheep Off the Pitch ukázat Phil Staley, který vás provede životem trenéra v amatérských anglických soutěžích.

V knize je Staley po skončení své aktivní hráčské kariéry (patrně na nikoliv vysoké úrovni) tak trochu ztracen – rád by ve fotbale zůstal, ale nemá skoro žádnou představu o svém dalším možném přínosu. Celý další život mu změní reakce na inzerát v novinách, který ho dovede na trenérský pohovor v malém týmu ve Walesu. A tam, v celku Bethesda Athletic, začíná jeho neobyčejné dobrodružství…

Staley zažije v dalším průběhu knihy dlouhou kariéru na pozici kouče různých amatérských celků a jeho profesním maximem se stane postup do druhého kola FA Cupu. Nicméně blyštivé trofeje a nádherné góly nejsou hlavním lákadlem jeho příběhu.

Tím jsou věci, které se v nejvyšších fotbalových patrech prostě nedějí. Třeba jako když je jeden z vašich hráčů kleptoman a dostává vás do problému na každém rohu. Nebo masérka, která se po každém zápase sprchuje ve společné sprše s hráči. Zkrátka takové nepatrné drobnosti.

Staley je navíc klasická horká hlava, sám se dostává často do křížku s rozhodčími a na disciplinární komisi je jako doma. Není žádný svatoušek, překvapilo mě, jak otevřeně v knize hovoří o různých podvodech, kterých se v kariéře dopustil, například cílené záměny vlastní identity při vykázání na tribunu.

Kniha je velice výživná co do neprvoplánových historek, nicméně její struktura začne být brzy trochu předvídatelná – Staley totiž extrémně často mění kluby a ve vyprávění se tak časem dostane do stereotypu. Kniha vás rozhodně nikterak nepoučí, ale na odlehčení je i vzhledem ke svému krátkému rozsahu ideální.

Get Those Sheep Off the Pitch!

Autor: Phil Staley

Počet stran: 144

Rok vydání: 2002

Hodnocení #kopejzaknihu: 6/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]