Klapzubova jedenáctka: neporažená ani po téměř sto letech

Ze školních lavic o ní máme povědomí všichni (snad i ženy). Mašina na vítězství, která neuhne před žádným soupeřem, navíc je všechny drtí neúprosnými gólovými příděly. Taková je Klapzubova jedenáctka, legendární humoristický román z pera Eduarda Basse. Literární klasika v sobě ale skrývá mnohem víc než fotbal a vysoké výsledky.

Kdo by neznal fotbalový tým jedenácti bratrů, který si pod vedením starého Klapzuby podmanil celý svět? I když vám fotbal nic neříká, velmi pravděpodobně vám paní profesorka češtiny název Bassova románu psala na tabuli a pak ho po vás vyžadovala v písemce.

Bratři Klapzubáci poráželi španělskou Barcelonu, anglický Huddersfield, nepřišli si na ně ani sebevědomí Australané v boji o titul světového šampiona. Zatímco bráchové vládli fotbalovými dovednostmi, jejich otec a zároveň trenér zase vítězil důvtipem, což utvářelo dokonalou vítěznou mozaiku.

Když se ale člověk podívá na knihu trochu „z vrchu“, je fotbal jen zástupce hodnot, které Bass prostřednictvím svého příběhu předává. Bratrství, soudržnost, disciplína, pokora.

Přijde na to, že i Klapzubové narazí, když ušlechtilé hodnoty přestanou dodržovat. Bass razí myšlenku čistého amatérismu, de facto předpovídá, jak se fotbal nechá obepnout penězi. V roce 1922 dosti nadčasové, nemyslíte?

„Jediné amatérství, čisté a ryzí, vyžadující od svých lidí všelijakých obětí, dává jim za odměnu to nejkrásnější, co tělesná výchova přináší: sportovního ducha. Každá jiná forma sportovní činnosti vede k duchovnímu umrtvení.“

V době, kdy řada lidí vstupuje do fotbalového prostředí s cílem urvat svůj díl peněz (a nemusejí to být jen hráči), je tenhle prostý příběh krásnou ukázkou čestnosti a lidské píle, která může vést až na vrchol.

I proto, po téměř sto letech od svého vzniku, je pro mě Klapzubova jedenáctka stále neporažená. Kluci ve fotbalové přípravce by měli tuhle útlou knihu fasovat hned vedle dresu a kopaček.

Klapzubova jedenáctka

Autor: Eduard Bass

Počet stran: 128

Rok vydání: 1922

Hodnocení #kopejzaknihu: 8/10

Ohodnoť tuto knihu!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]